3D max kaplama arşivi oluşturmak her düzeyde mimari modelleme ve görselleştirme alanında çalışan tasarımcılar için en önemli problemlerden biridir. Özellikle başlangıç düzeyindeki tasarımcılar, hayallerindeki gerçekçi malzeme etkisine ulaşmak istediklerinden dolayı en çok zaman kaybettikleri ve motivasyon düşürücü konulardan bir tanesi mazleme oluşturmak ve düzgünce kaplama atamalarının nasıl yapıldığıdır.

 Haksız da sayılmazlar. Sonuçta ortaya çıkarmak istediğimiz görsellerin gerçekçi görünmeleri için malzeme kaplamaları en can alıcı yapı taşlarından bir tanesidir. Bu yazımda size konuyu fazlada uzatmadan aslında kaplama [texture] konusunun o kadar da büyütülecek zor bir şey olmadığını ve profesyonel çalışmalarımda bu ihtiyaçlarımı nasıl kolay ve hızlı bir şekilde giderdiğimi size aktarmaya çalışcam. 

3d max kaplama arşivi


vRay Malzeme Nasıl Oluşturulur?

vRay malzeme yapımı konusunda daha önceden sayfamda yayınladığım bir çok video derslerim mevcut. Burada 3 boyutlu mimari modelleme alanında en çok kullanılan malzeme tiplerini, atamalarını, mazleme ayarlarını nasıl yaptığımı detayları ile incelemiştim.

Aslında prensip olarak malzeme oluşturmak ve kaplamalarını atamak aynı zamanda yapılan paralel süreçlerdir. Şimdi ise daha önce vRay malzeme yapımı derslerimde kullandığım bu kaplamaları nasıl bulduğumu ve nasıl arşiv oluşturduğumu size göstereceğim. Dolayısı ile öncelikle aşağıdaki vray malzeme yapımı ders videolarımıdan haberdar olmanızda ve incelemenizde de fayda var.

vRay Malzemelere Daha Gerçekçi Etki Nasıl Verilir?

Burada doku (texture) tiplerine göre malzemeleri ikiye ayırmak gerekiyor. Basitçe buna pürüzlü malzemeler ile pürüzsüz malzemeler diyelim. 

Pürüzlü Malzemeler

Pürüzlü malzemeler doğal dokusunda pürüz olan malzemeledir. Yani derzli parkeler, doğal ahşaplar, duvar sıvaları, kumaş dokuları gibi örnekleyebiliriz.

Bu tip malzemeler kullanırken gerçekçi etkiyi arttırmak için malzemenin renkli dokusunu photoshop ile açarak siyah beyaz hale getirilir. Ardından mazlemenin diffuse kanalına renkli doku, bump kanalına ise siyah beyaz dokusu atanarak daha gerçekçi etki elde edilir. Aşağıda bu işlemin photoshop ile nasıl yapıldığını gösterdiğim ders videosunu izleyebilirsiniz.

Pürüzsüz Malzemeler

Pürüzsüz malzemeler ise doğal dokusunda pürüz olmayan parlak malzemelerdir. Yani cam, ayna, metal tipi gibi dokular ile örnekleyebiliriz.

Bu tip malzemeleri kullanırken gerçekçi etkisi arttırmak için malzemenin yansıma ve parlaklık ayarları ile oynamamız gerekir. Bunun için genelde malzemenin reflect ve refract ayarları kullanılır. Bu ayarları incelediğim ders videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Malzemelerin Kaplamaları [Texture] Neye Göre Seçilmelidir?

Seamless Texture Mantığı

Semaless Texture Örneği

Semaless Texture Ağaç Örneği

Öncelikle texture dokusunu seçerken seçtiğimiz görselin sonsuz etkiye sahip olması gerekmektedir. Yani, texture görselini ard arda koyduğumuzda (Tile ettiğimizde) aradaki çizgiler seçilmemelidir. Böylece kaplama iz bırakmadan tüm malzemeyi sarar.

Bu terimin ismi ingilizce "seamless"'tır. Malzeme kaplamalarında gerçekçi etkiye yaklaşmak için en önemli adımlardan bir tanesi budur. Texture görseli sonsuz tile edilebilecek şekilde seçilmelidir. Yoksa arada çizgiler görünür. Tabiki 3d max ile bunu düzeltmenin farklı yollarıda var, fakat baştan seçimi doğru yapmak bizi ekstra iş yükünden kurtaracaktır.

Texture Görselinin Boyut Seçimi (Çözünürlük)

Seçtiğiniz texture dokusunun çözünürlüğü ne kadar büyük ve kaliteli olursa render sonrası alacağınız etkide tabiki o kadar net olacaktır.

Fakat burada aslında illa yüksek çözünürlüklü texture dokuları seçin demek istemiyorum. Alacağınız render çözünürlüğü ne ise texture dokusunun da onunla uyumlu olması yeterlidir. Düşük çözünürlüklü renderlar için boşu boşuna yüksek boyutlu texture görselleri kullanarak bilgisayarınızın kaynaklarını kullanmanıza gerek yok.

Eğer 800x600 render alacaksanız bu boyutta bir texture seçin. Eğer 8000x4000 yüksek kalite bir render alacaksanız ona göre HD kaplama görselleri seçmeniz gerekir. 

3D Max Kaplama Arşivi Nasıl Oluşturulur?

Texture Görselleri Nereden Bulunur?

Burada size bir konuyu itiraf etmek istiyorum. Evet bende senelerce kaplama dokuları biriktirdim. Evet benimde elimde ücretsiz oluşturduğum bilmem kaç GB görsel arşivim var. Herşey dilediğim gibi elimin altında.

Fakat, açıkçası artık profesyonel hayatımda çizim yaparken bir malzeme dokusuna ihtiyaç duyduğum zaman bunu arşivimde taramak yerine direkt olarak google ile arama yaparak buluyorum ve genelde de yukarıda tarif ettiğim koşullara uyan beğendiğim ilk görseli alarak kullanıyorum.

Bunun için dakikalarca arşiv dosyaları içerisinde dolaşmak ve denemeler yapmakla vakit kaybetmiyorum. Nasıl yaptığımı basitçe anlatayım; 

 • Örneğin; ahşap bir texture dokusu aramak istiyorum.
 • Google'a giriyorum, arama kutusuna "wood texture seamless" yazıyorum.
 • Ardından "Görselleri" seçiyorum. Görsel aramalarına geçiyorum.
 • "Araçlara" basıyorum ve boyut olarak Büyük seçiyorum.
 • Çıkan sonuçlardan işime yarayacak olan bir tanesini seçip basıyorum.
 • Açılan görsele sağ tıklayarak "resmi farklı kaydet" diyerek görseli indiriyorum.

Aynı mantık ile istediğim tipte texture görseline ulaşabiliyorum. Burada aramaları malzemelerin ingilizce isimleri ile yapmak gerekiyor çünkü internet oratamında bu tip görseller en çok ingilizce isimleri ile kullanılıyor.

Yani basitçe Google aramasına:
"[Malzemen'in ingilizce ismi] seamless texture"
yazarak bir sürü sonuca ulaşabiliyorum. 

Yabancı Dil Sorunu

Eğer kullanışlı bir ingilizce-türkçe sözlük ihtiyacınız varsa gene ücretsiz olan tureng uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.

Veya basitçe google translate uygulamasını kullanabilirsiniz.

En Kullanışlı Ücretsiz 3D Max Kapalama Arşivi [Texture] İndirme Siteleri

textures.com kaplama konusunda bulabileceğiniz en geniş kapsamlı arşiv indirme sitesi. Genel olarak tüm malzeme kaplama ihtiyaçlarınızı bu siteden çözebilirsiniz.

sketchuptextureclub.com bu kaplama konusunda ikinci favori kaynağımdır. Zaten google aramalarında yaptığınız bir çok sonuç sizi bu siteye yönlendirir. Ücretsiz kaplama dosyalarının boyutu biraz küçük ve yüksek çözünürlüklü kaplamaları ücretli vermekte. Neredeyse tüm kaplamaları seamless veren bu site'nin arşiv düzenide muntazamdır.

arroway-textures.ch 3D Max ve vRay üzerine odaklanmış kaplamalrım bump, diffuse ve specular kanallarına özel görselleride paylaşan çok çok kullanışlı bir ücretsiz 3d max kaplama arşivi sitesi.

3dxo.com 3D Mimari modelleme ve 3D max kullanıcıları için tasarlanmış oldukça kullanışlı bir malzeme arşivi sitesi.

freecreatives.com kaplama textureları paketler halinde ücretsiz paylaşan iç mimari tsarımlar için çok güzel bir 3d max kaplama arşivi edinme sitesi.

wildtextures.com mimari modelleme ve görselleştrime alanında oldukça faydalı malzeme kaplama arşivi indirebileceğiniz bir site. Basit kullanımı ve içeriği ile tavsiye edebilirim.

texturer.com kolay kullanımı ve muntazam kategori yapısı ile iç mimari tasarımlarda malzeme kaplamalarına ulaşabileceğiniz faydalı bir 3d max kaplama arşivi sitesi.

texturex.com iç mimari modellerinizin malzeme kaplamalarına ücretsiz texture görselleri sunan kullanışlı bir site.

textureking.com tekstil malzemelerini yararlı bulduğum bünyesinde diğer malzeme tiplerinide barındıran basit ücretsiz malzemeler indirebileceğiniz bir site.


 • harikasınız, ucretsiz guzel dersler anlatiyorsuz, bilgilerinizi bizimle paylaşəyorsuz, çok iyi insansiniz

 • Bu bilgileri ücretli satmalarına rağmen sizin açıkca anlatıp hiç bir ücret talep etmeden bizlere sunmanıza minnetarız.

 • emeğiniz için teşekkürler. bu konu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi

 • Merhaba iyi günler;
  Üye oldum ama siteye girdiğimde indirme yapacağım fakat error veriyor.Diğer sorum 3 D MAX 2017 – Vray ile beraber lazım nasıl sizden temin edebilirim.

  İyi çalışmalar…

  • Merhaba Bayram,
   Paylaştığım sitelerden texture nasıl indirilir diye soruyorsan. Genelde öncelikle bu sitelere mail adresin ile kayıt olmalısın. Daha sonra beğendiğin texture içine gelerek download linkini bulmalısın. Genelde en küçük çözünürlükte olanını bedava veriyorlar. Başlangış için textures.com sitesini ve sketchuptextureclub.com sitesini tavisye ederim. Texturelar düzenli ve kullanımı kolay.

   Onun dışında google ile bulduğun textureları Açılan görsele sağ tıklayarak “resmi farklı kaydet” diyerek indirebilirsin. Zaten yazımda bunun nasıl yapıldığını anlattım.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >