3Ds Max’te İç Mekan Ayna Nasıl Yapılır? [Bizoteli Eskitme Ayna]

3ds max ayna yapımı

Ayna Malzemesi Yapımı

3ds max ayna yapımı dersinde sizlere hem basit bir iç mekan sahnesi üzerinden ayna malzmesinin nasıl oluşturulduğunu hemde, modern bir iç mekan banyo modelinde eskitme veya bizoteli (derzli) ayna modelinin nasıl yapıldığını anlatıyorum. Konuyu örneklemek için önceden tasarladığım gerçek bir iç mekan banyo modelini kullandım. Kendi çalışmalarınız ve denemeleriniz için bu modeli aşağıda paylaştığım dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

Öncelikle ayna malzemesi yapımı için aşağıdaki videoyu izlemenizi  tavsiye ederim.

Ayrıca vray malzeme oluşturma konusunu detaylı incelediğim vRay Malzeme atama temelleri dersinden de şeffaflık ve parlaklık üzerine farklı bilgiler edinebilirsiniz.

vRay Ayna Malzemesi Nasıl Yapılır?

vRay Bizoteli Eskitme Ayna Nasıl Yapılır?

3ds max ayna yapımı

Bizoteli Eskitme Ayna Yapımı

Öncelikle ayna modelini parça parça oluşturmaya başlıyorum ve scale komutu ile bizote (derz) çizgilerini oluşturuyorum. Daha sonra şık durması için kesişme noktalarına sphere komutunu kullanarak yuvarlak pirinç malzemeli metaller ekliyorum. Eskitme ayna yapacağım için öncelikle bir adet standart vray malzemesi ile ayna malzemesini oluşturuyorum ardından da, reflect kanalını beyaza çekmektense üzerine internetten bulduğum kirli bir dokuyu atıyorum. Daha sonra uvw map ayarları'nı düzelterek eskitme ayna dokusunu oluşturmayı tamamlıyorum. Kir dokusu fazla yoğun gelirse maps altındaki reflect kanalının değerini kısabilirsiniz.

3Ds Max Ayna Yapımı Ders Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

İlginizi Çekebilcek Diğer 3D Max Dersleri

>