3ds max ayna yapımı

Ayna Malzemesi Yapımı

3ds max ayna yapımı dersinde sizlere hem basit bir iç mekan sahnesi üzerinden ayna malzmesinin nasıl oluşturulduğunu hemde, modern bir iç mekan banyo modelinde eskitme veya bizoteli (derzli) ayna modelinin nasıl yapıldığını anlatıyorum. Konuyu örneklemek için önceden tasarladığım gerçek bir iç mekan banyo modelini kullandım. Kendi çalışmalarınız ve denemeleriniz için bu modeli aşağıda paylaştığım dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

Öncelikle ayna malzemesi yapımı için aşağıdaki videoyu izlemenizi  tavsiye ederim.

Ayrıca vray malzeme oluşturma konusunu detaylı incelediğim vRay Malzeme atama temelleri dersinden de şeffaflık ve parlaklık üzerine farklı bilgiler edinebilirsiniz.

vRay Ayna Malzemesi Nasıl Yapılır?

vRay Bizoteli Eskitme Ayna Nasıl Yapılır?

Öncelikle ayna modelini parça parça oluşturmaya başlıyorum ve scale komutu ile bizote (derz) çizgilerini oluşturuyorum. Daha sonra şık durması için kesişme noktalarına sphere komutunu kullanarak yuvarlak pirinç malzemeli metaller ekliyorum. Eskitme ayna yapacağım için öncelikle bir adet standart vray malzemesi ile ayna malzemesini oluşturuyorum ardından da, reflect kanalını beyaza çekmektense üzerine internetten bulduğum kirli bir dokuyu atıyorum. Daha sonra uvw map ayarları'nı düzelterek eskitme ayna dokusunu oluşturmayı tamamlıyorum. Kir dokusu fazla yoğun gelirse maps altındaki reflect kanalının değerini kısabilirsiniz.

3Ds Max Ayna Yapımı Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlginizi Çekebilcek Diğer 3D Max Dersleri


 • merhaba
  hocam çalışma dosyasını indiremiyorum yeni bir link verirmisiniz
  iyi çalışmalar

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >