Bu dersimizde sizlere 3ds Max içerisine Chaos Scatter ile Gerçekçi Çim Yapımını uygulamalı olarak anlatacağım.

Çim zemini oluşturma

Çim yapımında dikkat edilecek ilk nokta, çimen yüzeyinin gerçek hayattaki gibi engebeli, organik bir görüntü vermek. İsterseniz ilk önce bu yüzeyi oluşturalım.


Subdivide vererek Edit poly yüzeyi daha küçük polygonlara bölüyoruz, çünkü bir sonraki adımımızda noise vermemiz için gerekli bir komut. Noise la da zemine engebe görüntüsünü veriyoruz. Engebenin dalgalanmasını değerlerle ayaralayabiliriz.

Chaos scatter oluşturma

Chaos scatter ı kullanıyoruz, Bu scatter Corona ve Vray'in içinde hazır bir eklenti.

Çim modelimizi Chaos cosmos kütüphanesinden de indirerek kullanabilirsiniz. Biz bu sahnemizde pro model kullandık. Bu çim modelini ve max sahnemizi kullandığımız mapler ile sizlerle paylaşıyor olacağız. Kullanacağımız çimleri sahnemize import ettik. Bu 3 farklı çim modeli, farklı ton, farklı boyut ve farklı yeşil tonlarında. Scatter 01 i seçerek,Modifier listten sadece Çim yapmak istediğimiz yüzeyi seçiyoruz. Seçimi + işareti ile yapıyoruz, seçimden çıkmak için yine + yı tıklıyoruz, buna dikkat edebilirsiniz. Sonraki adım çimen modellerini seçerek işin içine ekliyorum.


Chaos scatter 01 parametrik değerler:
Random seed : 28500
Count : 1500
Per square : 100
Scale : 100-110
Rotation : x -10 10
y -10 10
z -60 -120

Chaos scatter 02 parametrik değerler:
Random seed : 28500
Count : 1000
Per square : 100
Scale : 100-150
Rotation : x -10 10
y -10 10
z -60 -120

Chaos scatter 03 parametrik değerler:
Random seed : 28500
Count : 4000
Per square : 100
Scale : 90-100
Rotation : x -10 10
y -10 10
z -60 -120

Scattering sekmesi

Burada Scattering sekmesindeki max limit değeri ve Surface scattering teki Count yani sayım değeri bizim için en önemli parametreler.

Surface Scattering: Yüzey saçılmasınının yoğunluğunu belirlediğimiz alanımız. Count değerini değiştirerek dağılım yoğunluğunu ayarlıyoruz.

Yaptığımız çim görselinde gerçek hayatta olduğu gibi, çimenlerin bazı alanları daha az yoğunlukta olduğu gibi, diğer kısımları daha yoğun olabilir. Ya da uzunlukları daha farklı. Bu realistik hissi vermek adına, yüzeyimize Surface scattering alanından Map i tıklayarak, yüzeyi sınırlandırıyoruz. Dosya içinden bu mapi bulup seçiyoruz. Tüm bu mapleri de sizinle paylaşıyor olacağız. Per square seçeneği de kare başına çimleri yaymamızı sağlıyor, yine buna da değer vererek deneyimleyebilirsiniz.

Çim dağılımını kısmi olarak yaptık.

Transformation sekmesi

Çimlerin boyutlandırılması ile ilgili de Transformation sekmesini kullanabilirsiniz. Scale'nin yüzdelik değerini değiştirebiliriz. Bu değerler, kullandığımız farklı çim modellerinin minimum ve maximumda boyutlarını ayarlamamızı sağlıyor. Modelin default değeri %100 oluyor. Verdiğimiz oranlar birbirine yakın değerler olmalı. Daha homojen bir görüntü için yakın değerler daha sağlıklı olacaktır.

Yine, Transformation sekmemizde Rotation değerlerini de kullanabiliriz. Bu da çimlerin x-y-z koordinatlarında döndürülmesini sağlar, bu da çimlerimizin daha gerçekçi olmasına katkı saplayacaktır. Tüm bu verilen değerler, her sahne kurgusunda değişkenlik gösterecektir.

Realistik görüntüyü yakalamak için interaktif renderda sayısız denemeler yapmalısınız, sonunda sizin için en doğru görseli elde edeceksiniz. Çimin gerçeğine daha yakın bir görüntü elde etmek için bu parametreler çok önemli. Bunun yanısıra dış mekandaki aydınlatma özellikle güneş ve gölgeler de çiminizin daha gerçekçi görünmesini sağlayan etkenlerdir.

Aynı sahnede Corona sun ı en doğru şekilde kullanarak, dış mekan aydınlatması oluşturmayı bir sonraki eğitim videomuzda öğreneceğiz.

Konu ile ilgili sorularınızı [email protected] üzerinden bize gönderebilirsiniz.

3Ds Max ile Gerçekçi Çim Yapımı Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>