vRay Render ile Pirinç Metal Kaplama Dokusu Nasıl Oluşturulur?

3D Max pirinç kaplama dersinde; pirinç malzemesi ile metal dokusunun vray render ayarlarında nasıl daha gerçekçi oluşturulduğunu inceliyorum.

Bunun için bir iç mekan yatak odası modeli kullandım. Konuyu örneklemek için de yatak odasındaki sehpanın ayaklarını pirinç kaplama oluşturarak atamasını yapıyorum.

Pirinç malzemesini oluşturmak için öncelikle material editörün de bir malzeme oluşturarak diffuse kanalına internetten indirdiğim bir renkli ahşap dokusu atıyorum.

Ardındani Reflect değerini pirinç malzemesine göre sarının daha canlı bir tonu ile seçiyorum ve metal bir malzeme olduğu için frensel reflection kısmını devreden çıkartarak mar bir ton elde etmek için  reflection glosiness değerini 0,7 olarak giriyorum. Bu şekilde, gerçekçi bir etkiye yaklaşmaya çalışıyorum.

3d max pirinç kaplama

Burada önemli olan nokta, metal malzemelerin üzerine renkli yansımalar vermek istiyorsanız reflect kısmına siyah beyaz yerine farklı renkler kullanmalısın.

Konu il ilgili olarak 3 tip krom malzeme yaptığım dersini de incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca vRay malzemelerinin parlaklık ve şeffaflık ayarlarını detaylı incelediğim vRay Malzeme Atama Temelleri dersinden yararlanabilirsin.

Ders Akışı

  1. Pirinç malzemesi için vray malzeme oluşturma.
  2. Diffuse ve reflect değerlerinin ayarlanması.
  3. Frensel reflection ve reflection glossiness ayarları.
  4. Final render.

3D Max Pirinç Kaplama Ders Dosyalarını İndir

Konu İle İlgili Diğer Dersler

>