3D Max ahşap kaplama dersinde; ahşap malzemesi ile ahşap dokusunun vray render ayarlarında nasıl daha gerçekçi oluşturulduğunu inceliyorum.

Bunun için bir iç mekan yatak odası modeli kullandım. Konuyu örneklemek için de yatak odasının zeminine ahşap kaplama oluşturarak atamasını yapıyorum.

Ahşap malzemesini oluşturmak için öncelikle material editörün de bir malzeme oluşturarak diffuse kanalına internetten indirdiğim bir renkli ahşap dokusu atıyorum.

Ardından elimdeki doku görselini photoshop ile monochrome hale getirip Maps altındaki Reflect kanalına atıyorum ve aynı siyah beyaz görseli Bump kanalına da uygulayarak gerekli değerleri giriyorum. Bu değerler ile oynayarak, gerçekçi bir etkiye yaklaşmaya çalışıyorum.

Ahşap parke üzerine yansıma vermek için rGlossiness değerini ayarlıyorum

Yansımasını kuvvetlendirmek içinde Frensel IOR değerini ayarlıyorum.

Ardından uvw map ayarlarını düzeltiyorum.

Burada önemli olan nokta, ahşap yüzey üzerindeki yansımaların doku ile birebir uyumlu olmasını sağlamaktır. Bunuda bump kanalında kullandığım siyah beyaz dokunun aynısını reflect kanalında da uygulayarak sağlıyorum.

Konu il ilgili olarak uvw map kullanımı dersini de incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca vRay malzemelerinin parlaklık ve şeffaflık ayarlarını detaylı incelediğim vRay Malzeme Atama Temelleri dersinden yararlanabilirsin.

Ders Akışı

 1. Ahşap malzemesi için vray malzeme oluşturma.
 2. İnternetten uyugun ahşap dokusunu bulmak.
 3. Malzemenin doksunun doğru vray map kanallarına yerleştirilmesi ve ayarlarının yapılması.
 4. Duvar malzemesinin uvw map ayarlarının yapılması.
 5. Final render.

3Ds Max Ahşap Kaplama Ders Dosyalarını İndir

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • merhaba Can Hocam öncelikle kolay gelsin.
  hocam sizin birçok dersinizi takip ediyorum izliyorumm uyguluyorum ancak sizin aldığınız gibi sonuçlar alamıyorum.
  Parke uygulamanızı uyguladım herşeyi aynı şekilde yaptım floor generatör olsun malzeme olsun herşeyi ayarlıyorum ancak render’da o gerçekci dokuyu hissi alamıyorum acaba render ayarlarındanmıdır.
  sizce render ayarlarım nası olmalıdır.

  • Merhaba,
   Bana aldığın bir render görüntüsünü gösterebilir misin? Ancak O zaman nerede hata yaptığın veya kendini nasıl geliştirmen konusunda daha net yardımcı olabilirim. https://prnt.sc sitesine görüntülerini yükliyerek linki buradan paylaşabilirsin.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >