vRay Render ile Mermer Kaplama Dokusu Nasıl Oluşturulur?

3D Max mermer kaplama dersinde iç mekan mobilyalarında mermer malzemesinin vray render ayarları ile nasıl oluşturulduğunu inceliyorum.

Bunun için bir iç mekan yatak odası modeli kullanıyorum. Konuyu örneklemek için pirinç ayaklı mermer tablalı bir sehpa üzerine mermer malzemesi oluşturarak atamasını yapıcam.

Mermer dokusu oluşturmak için öncelikle material editörün de bir malzeme oluşturarak diffuse kanalına internetten indirdiğim bir mermer dokusu atıyorum.

Ardından  Reflect kanalına parlaklık için bembeyaz (RGB: 255,255,255) bir değer veriyorum atıyorum rGlossiness ayarını hafif parlak ve prüzlü bir görüntü elde etmek için düzeltiyorum. Bu değerler ile oynayarak, gerçekçi bir etkiye yaklaşmaya çalışıyorum.

Ayrıca mermer damarlarının boyutlarını ayarlamak için uvw map ayarlarını kullanıyorum.

3d max mermer kaplama

Konu il ilgili olarak uvw map kullanımı dersini de incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca vRay malzemelerinin parlaklık ve şeffaflık ayarlarını detaylı incelediğim vRay Malzeme Atama Temelleri dersinden yararlanabilirsin.

Ders Akışı

 1. Mermer malzemesi için vray malzeme oluşturma.
 2. Mazlemenin diffuse kanaşına dokusunu atama.
 3. Mermer malzemenin doksunun yansıma ayarlarının yapılması.
 4. Uvw map ayarları
 5. Final render.

3D Max Mermer Kaplama Ders Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

Konu İle İlgili Diğer Dersler

 • sefa dedi ki:

  hocam benim hazır material arşivim var ama max’e atınca textureleri bir daha atamam gerekiyor bu sorunu nasıl çöze bilirim ?

  • Can Kuşkon dedi ki:

   Maplerin beslendiği texture klasörlerini max açılırken bulamaz ise sorar. Sende bu noktada browse diyerek bilgisayarında texture ların bulunduğu adresi göstermen gerekir.

 • >