3D Max mermer kaplama dersinde iç mekan mobilyalarında mermer malzemesinin vray render ayarları ile nasıl oluşturulduğunu inceliyorum.

Bunun için bir iç mekan yatak odası modeli kullanıyorum. Konuyu örneklemek için pirinç ayaklı mermer tablalı bir sehpa üzerine mermer malzemesi oluşturarak atamasını yapıcam.

Mermer dokusu oluşturmak için öncelikle material editörün de bir malzeme oluşturarak diffuse kanalına internetten indirdiğim bir mermer dokusu atıyorum.

Ardından  Reflect kanalına parlaklık için bembeyaz (RGB: 255,255,255) bir değer veriyorum atıyorum rGlossiness ayarını hafif parlak ve prüzlü bir görüntü elde etmek için düzeltiyorum. Bu değerler ile oynayarak, gerçekçi bir etkiye yaklaşmaya çalışıyorum.

Ayrıca mermer damarlarının boyutlarını ayarlamak için uvw map ayarlarını kullanıyorum.

Konu il ilgili olarak uvw map kullanımı dersini de incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca vRay malzemelerinin parlaklık ve şeffaflık ayarlarını detaylı incelediğim vRay Malzeme Atama Temelleri dersinden yararlanabilirsin.

Ders Akışı

 1. Mermer malzemesi için vray malzeme oluşturma.
 2. Mazlemenin diffuse kanaşına dokusunu atama.
 3. Mermer malzemenin doksunun yansıma ayarlarının yapılması.
 4. Uvw map ayarları
 5. Final render.

3Ds Max Mermer Kaplama Ders Dosyalarını İndir

3Ds Max Oniks Mermer Malzeme Ders Dosyalarını İNDİR

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • hocam çok güzel bir ders anlatımı için teşekkür ederim ama ders dosyaları indirilmiyor 🙁

  • Merhaba Sebahat,

   Desteğin için çok teşekkür ederim. Sen söyleyince kontrol ettim. Ders dosyaları iniyor bir sorun görünmüyor. Sen neden indiremedin acaba?

 • hocam benim hazır material arşivim var ama max’e atınca textureleri bir daha atamam gerekiyor bu sorunu nasıl çöze bilirim ?

  • Maplerin beslendiği texture klasörlerini max açılırken bulamaz ise sorar. Sende bu noktada browse diyerek bilgisayarında texture ların bulunduğu adresi göstermen gerekir.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >