3D Max kumaş kaplama dersinde 4 tip kumaş malzemesi ile vRay Kumaş dokusu ve malzemesinin nasıl daha gerçekçi oluşturulup atandığını inceliyorum.

Bunun için bir iç mekan yatak odası modeli kullandım. Konuyu örneklemek için de yatak örtüsü, yastık, çarşaf ve yatak başına kumaş dokusu oluşturarak atamasını yapıcam.

Kumaş dokusu oluşturmak için öncelikle material editörün de bir malzeme oluşturarak diffuse kanalına bir renk atıyorum.

Ardından elimdeki doku görselini Maps altındaki Reflect kanalına atıyorum ve aynı görseli Reflection Glossiness ve Bump kanallarınada uygulayarak gerekli değerleri giriyorum. Bu değerler ile oynayarak, gerçekçi bir etkiye yaklaşmaya çalışıyorum.

Burada dikkat edilmesi gereken konu; Değerleri fazla abartmanın, malzemeyi gerçekçilikten uzaklaşarak sanki plastik gibi görünmesine sebep olacağıdır.

3d max kumaş kaplama

Reflect: Yansıma oranını arttırıp azaltmak için kullanılır.

Reflection Glossiness: Yansımaları, bir nokta toplanmış veya yaygınlaştırmak için kullanılır. (Malzemenin ışıldamasına yarar)

Bump: Kumaş dokusunu hissettirmek ve daha belirgin hale getirmek için kullanılır. 

Konu il ilgili olarak uvw map kullanımı dersini de incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca vRay malzemelerinin parlaklık ve şeffaflık ayarlarını detaylı incelediğim vRay Malzeme Atama Temelleri dersinden yararlanabilirsin.

Ders Akışı

 1. İlk kumaş malzemesi için vray malzeme oluşturma.
 2. Mazlemenin rengini atama.
 3. Malzemenin doksunun doğru vray map kanallarına yerleştirilmesi ve ayarlarının yapılması.
 4. Kumaş malzemesinin uvw map ayarlarının yapılması.
 5. Aynı yöntemler ile kalan 3 tip kumaş malzemesinin de oluşturulması.

3D Max Kumaş Kaplama Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

Kumaş Kaplaması Texture Dokuları

3d max kumaş kaplama

1. Kumaş dokusu texture

3d max kumaş kaplama

2. Kumaş dokusu texture

3d max kumaş kaplama

3. Kumaş dokusu texture

3d max kumaş kaplama

4. Kumaş dokusu texture

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • Hocam renkler için değerler giriyorsunuz ya.. O değerlerin o rengi vereceğini gösteren bir tablo var mıdır? mesela 45 15 10 diyip kahverengi bulmanız gibi vs..?

   • Tşk ederim
    Sağolun..Hocam eğitim seti yapabilir misiniz iç ve dış baştan sona yani bunu ücretli olarak almayı isterim. böyle bir planınız var mı?

    • Merhaba Enes,
     Evet böyle bir çalışmam var. Henüz tamamını bitiremedim o yüzden yayınlamadım. Ama baya az kaldı. Kaliteli ve işe yarar bir set üzerinde çalıştığım için oldukça vaktimi alıyor. İlk etapta bir iç mekan mutfak sahnesi üzerinden ağırlığı vray malzemelere ve ışıklara verdim. Aşağıdaki render da gördüğün mutfağı sıfırdan son haline gelene kadar anlattım. Bu tip bir çalışma hakkında ne düşünüyorsun senin için faydalı olur muydu?

     • Hocam Bunu mailde göremedim sayfada gördüm şimdi. Mükemmel Olur tabiki.. sabırsızlıkla bekliyorum.. set hazırlıyorsanız hazır modeller texture eklentilerinide eklerseniz yada yaparsanız memnun oluruz. bir arşiv seti olabilir yada ışıklandırmasına kadar. mümkünse. hepsinin ayrı ayrı ücretleride olsa sizin videolarınızı bilipte almama lüksü olan bir kişi dahi tanımıyorum açıkcası. eğer sadece iç mekan videosu olacaksa da birden fazla sahne olursa olursa çok memnun olurum. Çok şey istiyor olabilirim ama :)) bence bu işi bu ülkede en iyi yapanlardan birisiniz. anlatımlar akıcı ve sonuç odaklı. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >