Merhaba ben Can Kuşkon 3d Studio'dan Gizem. Bir önceki çekmiş olduğum, 3dsmax kullanırken elinizi hızlandıracak 5 ipucu dersimde Project Manager adında bir pluginden bahsetmiştim.

Bu pluginin kullanımı ile ilgili sizlerden bir çok soru geldi. Bende size nasıl kullandığımı ve tam olarak ne işe yaradığını detaylıca anlatmak istedim.

3ds Max'te ne kadar düzenli ve sistemli çalışırsanız o kadar az dosya kaybı, map ve hazır model karışıklığı ile karşılaşırsınız.

Project Manager bunu sizler için çok kolay bir hale getiriyor. Bu plugin sayesinde tüm hazır model arşivinizi, indirdiğiniz textureları, iesleri ve oluşturduğunuz kendi malzeme kütüphanenizi organize bir biçimde görebilirsiniz.

Program ekranının sol tarafında gördüğünüz gibi models, materials, textures ve ies olmak üzere 4 adet sekme var.

Bu sekmelerin doğru olarak çalışması için kendine özel bir dosyalama sistemi ile dosyalanmış ve buraya eklenmiş olması gerekiyor.

En önemli nokta model dosyası ile modelin ön izleme dosyasının adının bire bir aynı olması.

Bu şekilde Project Manager panelinde direk ön izlemesi ile modelinizi görebiliyorsunuz. Bir diğer önemli husus ise modelin dokularının yine aynı dosya içerisinde bulunması gerekiyor.


Sekmeleri inceleyecek olursak;

MODELS

Biz ofiste çok geniş bir hazır model arşivine sahip olduğumuz için mümkün olduğunca modelleri alt başlıklara bölerek organize bir biçimde buraya ekliyoruz.

Bu şekilde dosyalarınızı hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken sürükleyerek models sekmesine bırakmak. Artık açtığınızda models sekmesi altında eklediğiniz tüm hazır modelleri bulabileceksiniz. Sahneye çağırmak için tek yapmanız gereken çift tıklamak.

Aynı bilgisayarda çalışmaya devam ettiğiniz sürece Project Manager'dan çağırdığınız hazır modellerin maplerini proje dosyanıza kopyalamanıza gerek yok. Otomatik olarak algılayaktır.

Fakat başka bir bilgisayarda çalışacaksanız dosyanızı arşivleyerek taşımanız gerekiyor. 3dsmax dosyanızın boyutunun büyümemesi için çağırdığınız objeleri mümkün olduğunca proxye çevirmeye çalışın.
Yeni bir hazır model eklediğiniz de sekmenin üzerine gelerek refresh butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Listenin güncellenmesi için tüm 3dsmax'i kapatıp tekrar açmak zorunda değilsiniz.

MATERIALS

Bazı sahnelerde Cosmos panelinden, Sigershaders'dan ya da Corona'nın kendi malzeme kütüphanesinde malzeme atamak yerine sıfırdan malzeme hazırlıyoruz. Ve bu malzemeleri başka sahnelerde de ihtiyaç duyduğumuzda kullanmak üzere kendi malzeme kütüphanemize ekliyoruz.

Bu noktada oluşturduğumuz malzeme kütüphanesini Project Manager'a eklemek elimizi çok hızlandırıyor.

Hem önizlemelerini görebiliyoruz hemde tekrar tekrar istediğimiz zaman tek tıkla modelimin üzerine atabiliyorum.

TEXTURES

İndirdiğimiz dokuları düzenli bir biçimde görebilmek için bu sekmeye dosyalarınızı ekleyebilirsiniz. Sürükleyerek ister diffuse, ister bump kanalına sürükleyerek kolaylıkla malzemenizi oluşturabilirsiniz.

Hatta bu oluşturduğunuz malzemeyi kaydedip bir üst sekmeye, materials içerisine atarak dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

IES

Özellikle iç mekan projelerinin vazgeçilmezi olan ieslerin nasıl bir aydınlatma sağladığını buraya ekledikten sonra kolaylıkla görebilirsiniz. Önizlemesini görerek sizin için en doğru iesi tek seferde atmak size vakit kazandıracaktır.

Dilerseniz Vray'in yada Corona'ın kendi ieslerini de buraya ekleyerek yaydığı ışık formunu önizlemesinden görebilirsiniz.

Varsa sorularınızı [email protected]'a sorabilirsiniz. Ekip olarak sorularınızı elimizden geldiğince hızlı bir şekilde cevaplamaya çalışıyoruz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>