Merhaba, Ben Can Kuşkon 3D Studio'dan Aysun.
Bu videoda her projede düzenli kullandığım 5 scriptten bahsetmek istiyorum.

1.Copy&Paste Script

Öncelikle en sık kullanmış olduğum Copy&Paste ile başlamak istiyorum. Eğer siz de bir sahneden başka bir sahneye obje almak istiyor ve bunda sıkıntı yaşıyorsanız sizin de çok seveceğiniz script olacağına eminim. Şimdi nasıl kullanıldığına bir bakalım.


Sahnenizde kopyalamak istediğiniz objeyi seçip copy ikonuna tıklıyorsunuz, bu objelerin kaydedilmesini bekleyip, sonrasında da yapıştırmak istediğiniz diğer sahneye paste ikonuna basarak işlemi tamamlamış oluyorsunuz. İşte bu kadar basit.


Ben bu scripti hemen hemen her projede kullanıyorum, hatta bu script olmadan 3d's Max'i nasıl kullanacağımı düşünemiyorum.

2. Advanced Painter

Bir diğer kullandığım script ise Advanced Painter Scripti. Bu scripti genellikle dış mekan projelerinde, ağaç veya çalıları dağıtmak için kullanıyorum. Tabiki siz de farklı objelerinizi random bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Randomizer kısmını seçip, birkaç önemli detayları girdikten sonra, dağıtmak istediğimiz objeleri seçip "Add Sel" ikonuna tıklıyoruz. Sonrasında da yüzeyimizi seçip "Paint" e tıklıyoruz ve bu şekilde farklı boyutlarda ve yönlerde ağaçlarımızı dağıtabiliyoruz.

Daha önce Can Kuşkon'un kaydettiği kısa yollar ders videosuna aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

3. Random Wire Color

Random Wire Color scripti Post prodüksiyon sürecinde kullanılan photoshop vb. yazılımlarında nesnelerin seçimi için harika bir işlem katmanıdır.

Her bir objenin rengini teker teker seçmek yerine Random Wire color scriptini kullanarak otomatik olarak renk farklılığı yaratabilirsiniz. Bunun için objelerimizi seçmemiz ve random wire color ikonuna tıklamamız yeterli olacaktır.

4.Sliding/Stacking Door Generator ve uPVC Window Generator:

Bir başka kullandığım script ise Sliding /Stacking Door Generator scripti. Bu script ile projelerinizde hızlı bir şekilde kapı oluşturmanız mümkündür.

Burada birçok kapı modeli stilini bulabilir, istediğiniz ölçülere göre değer girebilir, hatta farklı kulpları da seçebilirsiniz.

Aynı şekilde pencere modeli arayarak vakit kaybetmek istemiyorsanız, uPVC Window Generator’ı kullanabilirsiniz. Farklı stilde pencereleri seçebilir yine istediğiniz ölçüleri girebilirsiniz.

5. Road Markings Generator

Yine dış mekân projelerinizde sizi hızlandıracak scripti paylaşmak istiyorum. Road Marking Generator. Bu script ile kolayca yol işaretleri, yaya geçidi çizgileri oluşturabilir, ayrıca 3 boyutlu yol tabelası, trafik ışıkları, menhol gibi birçok modelleri de tek tıkla sahnenize alabilirsiniz.

Modelleyerek veya model arayışına girerek geçirdiğiniz zamanı bu scriptler sayesinde hızlandırabilirsiniz. Bunun gibi farklı birçok scriptleri araştırabilir, siz de kendinize göre 3d’s max’te işinizi kolaylaştıracak scriptleri arşivinize ekleyebilirsiniz.

Daha önce Can Kuşkon'un kaydettiği kısa yollar ders videosuna aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>