Bu dersimizde size renderlardaki gölgelerin daha gerçekçi ve etkili olmasını sağlayan ambient occlusion nedir? Nasıl Kullanılır? anlatacağım.

Ambient occlusion özelliği ile render aldığımızda sahnelerimizdeki objelerin birleşme noktaları daha belirgin hale gelir. Böylece gölge ve kontrast etkisi ile render 3 boyutlu hale gelerek daha gerçekçi bir görünüme ulaşır. Fakat bunu fazla abartmadan dozajında kullanmakta da fayda var. Çünkü bu tip gerçekçilik ayarlarının aşırı yoğun kullanılması görüntüleri fotoğraf gerçekçiliğinden ziyade, daha çok sanal gerçekçiliğe yani animasyon görüntüsüne yaklaştırır.

Aşağıda bu özelliğin doğru kullanımı ile kullanılmamış hali arasındaki bariz farkı görebilirsiniz. 

Ambient Occlusion Uygulanmamış Render

ambient occlusion nedir

Ambient Occlusion Uygulanmış Render

Bu arada gerçekçi render konusu ile ilgileniyorsanız Gerçekçi Render Nasıl Alınır? başlıklı detaylı yazımı da ayrıca incelemenizi tavsiye ederim.

Şimdi basitçe bu ambient acclusion ayarlarını nasıl yapabileceğimizi inceleyelim.

Render setup menüsünün GI sekmesi altındaki Global Illumination bölümünü Advanced yapınca karşımıza Ambient Occlusion parametreleri çıkar. Bu parametreleri incelemek gerekirse;

Ambient Occlusion: Bu parametre oluşturacağımız gölgelerin şiddetini belirleyen özelliktir.

Radius: Ambient occlusion’un aldığımız render da kaplayacağı alanı belirler. Değeri büyüttükçe ambient occlusion’un yayılacağı alan büyüyecektir.

Subdivision: Oluşturduğumuz ambient occlusion’un kalitesini ayarlamaya yarar. Tabiki değeri büyüttükçe görüntü daha kaliteli olacaktır.

Aşağıda ders için hazırlamış olduğum sahnenin farklı ambient occlusion varyasyonları ile renderlarını alıp yüksek çözünürlüklü bir tablo oluşturdum.

Bunu indirip incelemenizi tavsiye ederim.

Ambient Occlusion Nedir?
Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

Dosya boyutu: 65 Mb

İlgili Diğer Dersler


 • hocam ındırme lınkını bulamıyorum cıkmıyor genelde payşasabılır mısınz yorumda

 • Vray Ambient anlattığınız dersteki tavan aydınlatmasını nasıl yaptınız?

  • Merhaba Tuğçe,
   Sayfadaki Ders dosyalarını indirme bölümünden dersteki sahneyi bilgisayarına indirebilir ve tüm modeli inceleyebilirsin.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >