3D Max metal kaplama yapımı dersinde; metal malzemesi ile metal kaplamaların mesh dokusu oluşturularak nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Bunun için bir iç mekan spor salonu modeli kullandım. Konuyu örneklemek için de spor salonun tavanının altını ve kirişler arası seperatör bölmesini mesh metal malzeme oluşturarak atamasını yapıyorum.

Mesh metal malzemesi örgü şeklinde oluşmaktadır. Bunu yapabilmek için opacity map ayarlarını kullanmak gerekir. Opacity map bölümüne atadığımız herhangi bir siyah beyaz dokunun beyaz kısımları boşluk olarak görünecektir. Aynı zamanda kenarlarının daha belirgin olması için aynı dokuyu bump kanalında da kullanabiliriz.

Bu malzemenin kullanımında malzeme render alındıktan sonra tamamen arkasını göstericektir. Mesh metal malzeme çelik konstrüksyon tavanlarda, duvarlarda veya seperatör amaçlı kullanılabilir. Aynı zamanda dış cephe uygulamalarında da farklı siyah beyaz dokular etkisini görebilirsiniz. 

Konu il ilgili olarak 3 tip krom malzeme yaptığım dersini de incelemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca vRay malzemelerinin parlaklık ve şeffaflık ayarlarını detaylı incelediğim vRay Malzeme Atama Temelleri dersinden yararlanabilirsin.

Ders Akışı

 1. Metal malzeme için vray malzeme oluşturma.
 2. Malzemenin renk, reflect ve glosiness değerlerinin ayarlanması.
 3. Opacity map ve bump ayarlarının yapılması.
 4. Mesh dokusunu atanması.
 5. Malzemenin tavan kısmına yerleştirilmesi.
 6. Seperatör kısmının modellenmesi ve malzeme atamasının yapılması.

3Ds Max Metal Kaplama Yapımı Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • Can hocam merhabalar Mesh malzeme yapmam lazım ama dosyalara erişemiyorum yardımcı olabilir misiniz ?

 • iyi günler spor salonu projenizi indirmeme ragmen perspektif ekranda projeyi göremiyorum sadece görünüş ekranlarında görebiliyorum sorun nedir ?

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >