Endüstriyel ürün render dersinde endüstriyel objelerin render'larının nasıl alındığını anlatıyorum. Derste model olarak bir vida modeli kullandım ve bu model turbosquid sitesinden aldım. Aynı modelin direkt linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Modeli indirip bilgisayarıma kaydettikten sonra ilk olarak vida modelini sahneme çağırdım. Max modeli olduğu için direkt sahnemin üzerine sürükleyerek merge ettim. Eğer max formatında olmayan bir dosya olsaydı import etmem gerekirdi.

Bu aşamadan sonrada yapılması gerekn ilk iş modeli sahnemde sıfır noktasına getirmek olmalı. Bunun içi de X,Y,Z kordinatlarına 0 değerini giriyorum.

Stüdyo sahnesini hazırlamak için yapamamız gerekn bir arka plan oluşturmaktır. Bunun için line komutu ile sınırlarımı çiziyorum ve ışık için güzel bir etki yakalmak açısından çizgime hafif bir bükeylik veriyorum. Extrude edip renk atıyorum ve arkaplanımı tamamlıyorum.

Modellerimi arkaplanımın tam ortasına oturtuyorum. Modelin hizalarını muntazam bir şekilde zemine sıfırlıyorum.

Daha sonra sahneme bir kemara yerleştiriyorum ve kadrajım için gereken ayarlamaları yapıyorum. Bu arada kadraj oluşturuken çeşitlilik açısından vidayı instance olarak kopyalayarak sayısını arttırıyorum.

Bu aşamadan sonra modelime malzeme ataması yapıyorum. Corona'nın hazır malzeme kütüphanesini kullanarak metal için uygun bir aluminyum satine malzeme seçiyorum. Zemine de standart bir corona malzeme atıyorum.

Şimdi ışık ve aydınlatma ayarlarına geçeceğim. Öncelikle render'ı canlı ekranda görebilmek için corona interaktif render özelliğini açıyorum.

Corona menüsünden corona light seçeneklerinden basitçe  rectangular yani dikdörtgensel bir ışık kaynağı oluşturuyorum ve objeleri yandan alacak bir şekilde yerleştiriyorum. Tabiki ışığın şiddeti çok kuvvetli olduğu çin light intensity bölümünden bunun şiddetini kısıyorum. Daha iyi bir stüdyo etkisi yakalayabilmek için aynı dikdörtgensel ışık kaynağını objelerin diğer tarafına da yerleştiriyorum.

Ürünlerin daha gerçekçi görünebilmeleri için gölgelerininde oluşması gerekir. Bu sebeple yukarıdan da bu sefer bir saphire light kullanarak gölgelerin oluşmasını sağlıyorum. Tabiki bu ışık kaynaklarını render'da görünmeyecek şekilde yerleştiriyorum.

Deneme renderlarımda sonucu gördükten sonra stüdyo sahnesinde çekilmiş gibi daha gerçekçi bir etki elde edebilmek için tone mapping, Lut ve Bloom & Glare ayarlarını istediğim etkiyi yakalayana kadar kurcalamaya başlıyorum. Bu konu hakkında daha fazla bilgi için corona lightmix özelliği dersimi incelemenizi tavsiye ederim.

Son olarakta corona render ayarlarını yaparak final render görüntüsünü oluşturuyorum.

Endüstriyel Ürün Render
Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

    3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

    Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

    >