3D Max ile Modern Koltuk Modelleme ve Gerçekçi vRay Stüdyo Sahne Hazırlama Teknikleri

3D Max Koltuk Modelleme

Bu dersimde sizlere biraz ileri seviye modelleme tekniklerine değinmek için 3d max koltuk modelleme ve vray stüdyo sahnesi hazırlama konularını anlatıyorum. Aşığadaki görsellerde de inceliyebileceğiniz gibi basit bir kutu kütlesinden başlayarak modern bir koltuğu modelleyebiliyoruz. Burada kıvrımları verebilmek için önce segmentleri arttırıyorum ardından Subdivision Surface kısmından use NURMS subdivision seçeneğini işaretliyorum ve segmenleri dahada yumuşatmak için iterations seçeneğini 3 olarak ayarlıyorum. Daha sonra slice modifier ile keserek segmentler oluşturuyor ardından formu scale ederek koltuğa daha modern bir şekil vermeye çalışıyorum. Daha sonra çapraz bir şekilde 4 adet ayak modelleyiorum.

Bundan sonrasında biraz da bu tip tekil objeler için vray ile nasıl gerçek bir fotoğraf stüdyosundaki gibi sahne hazırlandığını anlatıyorum. Objeye dome light ve plane light ile değişik açılardan ışıklar yansıtarak görseli gerçek bir fotoğraftaki gibi ortaya koyuyorum.

Son olarak modelin koltuk kısmına kumaş malzemesi ayak kısımlarına da metal malzeme atarak modelimi render almaya hazır hale getiriyorum.

Her zaman olduğu gibi bu dersin ders dosyalrını da aşağıda paylaştığım linkten indirebilir ve kendi denemeleriniz için kullanabilirsiniz.

Final Görünüm

3D Max Koltuk Modelleme Ders Akışı

 1. Bir box çizerek basitçe ilk formun ortaya çıkarılması.
 2. Segmentler ve scale yardımı ile modern bir form oluşturulması.
 3. Koltuğun Ayaklarının Modellenemesi.
 4. vRay Stüdyo sahnesinin hazırlanması.
 5. Koltuğun Malzemelerinin oluşturulup atanması.
 6. Final render.

Koltuk Modelleme Dersi Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

Konu İle İlgili Diğer Dersler

 • fadime dedi ki:

  merhaba bu koltuk modelleme hakkında bazı şeyler sormak istiyorum da size nasıl ulaşabilirim acaba.. dönüş yaparsanız memnun olurum.
  TEŞEKKÜRLER…

 • >