3Ds Max Arka Plan Ekleme dersimde oluşturmuş olduğumuz iç mekan sahnelerindeki pencerelerin arkasına manzara veya fon yerleştirmeyi göstereceğim.

İlk olarak fon seçerken resimlerde dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

Görselin iç mekana koymuş olduğumuz kamera açısına uyacak perspektif de olmasına dikkat etmeliyiz. Genelde yeryüzüne paralel açıda resimleri tercih etmeliyiz.

Aşırı canlı veya aşırı soluk resimlerden kaçınmalıyız. Seçeceğimiz resmin canlılığı alacağımız render ile birbirine yakın olmalıdır. Yoksa render sonunda arka manzara aşırı sırıtacaktır. Bu durumu photoshop da düzeltebiliriz.

Render sonrası Photoshop ayarları

Resmin çözünürlüğünün yüksek olmasında fayda var. Düşük çözünürlük de bir görsel kullanırsak renderımız keskin ve net olur iken arka fonda karelenmeler olacaktır.

3Ds Max ile Render Çözünürlük ve Baskı Ayarları Nasıl Olmalıdır? [Print size assistant kullanımı]

İnternet üzerinden bu işe uygun birçok görsel bulabilirsiniz yada kendiniz çekebilirsiniz.

Google görseller üzerinden “panoramic view” yada “panoramic city” kelimeleri ile search ederek gerekli resimlere ulaşabilirsiniz.

Cep telefonunuz ile renderını alacağınız mekanın fotoğrafını çekebilirsiniz, telefonunuzun panoramik çekim özelliği var ise bu şekilde çekmenizi tavsiye ederim.

Proje henüz uygulanmadı ise Drone kullanarak istediğiniz yükseklikten görüntü alabilirsiniz.

Aynı zamanda benim sizlerle paylaştığım 20 adet panoramik görselide buradan kullanabilirsiniz.

Sizlere konuyu her zamanki gibi örnek bir sahne üzerinden anlatacağım.
Konumuz manzara olunca bol pencereli bir sahne seçtim.

İlk olarak yapmamız gereken kamera açımızdan baktığımızda pencerelerin arkasını kaplayacak bir box çizmek.

Pencerelerin sağından solundan boşluk kalmamasına dikkat etmeliyiz.

Daha sonra bu box üzerine standart bir V-Ray malzeme atıyoruz.

Sizinle paylaşmış olduğum panoramik manzara resimlerinden “Pencere Fon (11)” isimli resmi oluşturduğum standart V-Ray malzemenin Self-Ilumination kısmındaki kutuya yerleştireceğim.

Bu sayede kullandığım manzara resmi sahneme bir ışık gibi etki edecek, aynı zamanda iç mekandaki parlak objelerin üzerine yansımaları düşecektir.

Daha sonra UVW yerleşimini daha rahat yapabilmek için Show Shaded Material In Viewport özelliğini devreye sokacağım.

Box üzerine UVW multiplier verelim. Mapping özelliğini Box olarak ayarlayalım.
Aligment’ı X olarak seçelim, vede Bitmap fit özelliğini kullanalım.
Bitmap fit kutusuna bastığımız zaman arka manzara resim dosyasını bilgisayarımızda bulup seçmemiz gerekir.

Bu sayede UVW seçtiğimiz resmi, orjinal pixel boyutuna göre ayarlar, arka manzarada herhangi bir ezilme ya da bozulma olmaz.

Şimdi box’ın UVW gizmosunu seçerek scale ve move komnutları ile manzaramızı istediğimiz şekilde kamera açımıza yerleştirebiliriz.

Self-Ilumination kısmında bilmemiz gereken en önemli parametre Multiplier’dır. Bunu değeri ne kadar arttırır isek manzaramız o kadar aydınlık olacaktır.
Ben bu sahnede 8 olarak ayarlayacağım. Dışarısının biraz yanması daha gerçekçi duracaktır.

Sahneme manzara görseli için koymuş olduğum Box içeriye güneş ışınlarının girmesini engelleyecektir. Bu sebeple bu Box’ın ismini Fon olarak değişterelim.
Güneş kaynağımızı seçelim. Exculude diyerek açılan listeden Fon’u seçelim.
Bu sayede artık güneş ışınları çizmiş olduğumuz Box olmaksızın mekanımızın içerisine pencerelerden sızıcaktır.

İlgili Diğer Dersler


 • Hocam merhabalar öncelikle, ben arka plana koyduğum manzara resmini bulanıklaştırmak istiyorum bununla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim, teşekkürler.

 • Can hocam öncelikle bu güzel video anlatımlarınız için elinize emeğinize sağlık. Bir süredir kendi başıma öğrenmeye çalışıyorum en akıcı ve verimli anlatan sizsiniz kesinlikle.Sizin videolarınızla eğitimime devam ettiğim için çok şanslıyım. Ne kadar teşekkür edilse az. Hocam belki link aktivasyonu kaybolmuş olabilir sayfada çünkü indir butonu aktif değil bu video için. Yorumdan paylaştığınız linkte sahne arkası görselleri iniyor ancak 3dmax sahnesi içinde bulunmuyor. Zahmet olmasa onun linkini paylaşabilirmisiniz? İyi çalışmalar teşekkürler

  • Merhaba ECE,

   Desteğin için gerçekten çok teşekkür ederim. Bu dersin sahne dosyasını maalesef paylaşamıyorum. Bu benim müşterilerimden birsinin sahnesi. İndirememenin sebebi sahneyi paylaşmıyor oluşum. Diğer derslerdeki paylaştığım sahneleri indirebilirsin.

 • merhaba
  hocam Hazır Sahnenin linkini verirmisiniz burda bulmadım
  iyi çalışmalar dilerim

 • merhaba
  fon resimlerini indirmek istiyorum hocam .mavi alandaki arka plan ders dosyalarını indir yerine tıklıyorum hiç bir sonuç alamıyorum.fon resimlerine nereden ulaşabilirim.teşekkürler.

 • Hocam sahnemde ıes ışık ve vray sun kullanıyorum fakat karanlık çıkıyor ışıklarım kapalı gibi sonuç veriyor. no exposure control kullanıyorum bununla alakalı olabilir mi. Ayrıca manzarayı net ve gerçekçi görebilmek için cam ayarımız nasıl olmalı

  • Sahnenin karanlık çıkması ile alakalı yönlendirebilmeme için render görüntünü görmem lazım. render’ını [email protected] adresine mail atarak gönderebilirsin. Yardımcı olurum.

   Onun dışında net manzara konusu ile alakalı yukarıdaki derste tüm detayları anlatıyorum zaten. Dersi baştan sona tekrar incelemeni tavsiye ederim.

  • Merhaba, link Ders Dosyalarını İndir bölümünün altındadır. En üstte dikkatli bakarsan görebilirsin ve indirebilirsin.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >