3D Max Vitrin Yapımı | Modelleme Yapmadan Dükkan, Mağaza Veya İş Yeri Vitrini Nasıl Yerleştirilir?

3D Max vitrin yapımı dersimde size, tek tek modelleme aşamaları ile uğraşmadan herhangi bir bina veya yapının altındaki dükkan, mağaza ve iş yeri alanlarına hazır google görsellerini nasıl yerleştirebileceğinizi anlatıyorum. Vitrin görüntüsünün render kalitesine nasıl daha gerçekçi adapte edilebileceğini detayları ile gösteriyorum. Konuyu örneklemek için önceden tasarladığım gerçek bir bina modelini kullandım. Kendi çalışmalarınız ve denemeleriniz için bu modeli aşağıda paylaştığım dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

3D Max vitrin yapımı

Temel Mantık olarak, binanın iş yeri olarak modellenmiş kısmını isolate ederek seçimden ayrılır. Daha sonra bu alanlara daha gerçekçi görünmesi için vitrin çerçeveleri çizilir, camlar yerleştirilir ve malzeme atamaları gerçekleştirilir.

Ardından google görsellerinden bu vitrinlere boyut ve görsel olarak uygun kalitesi yüksek resimler seçilir. Aşağıda ders sırasında kullandığım 2 adet vitrin görselini görebilirsiniz. Bu konu hakkında Kaplama [Texture] Malzeme Arşivi Nasıl İndirilir? başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

3D Max vitrin yapımı

Dükkan 1

3D Max vitrin yapımı

Dükkan 2

Daha sonra bulduğumuz görseller vitrinin arkasına oluşturduğumuz bir plane üzerine malzeme olarak atanarak düzgünce yerleştirilir ve sonuca ulaşılır.

Bu ders esnasında aynı zamanda kısaca basit bir tabela yapımından da bahsediyorum. Bu konu hakkında Dükkan veya Mağaza için Işıklı Tabela Nasıl Yapılır? başlıklı dersimi incelemenizi tavsiye ederim.

Ders Akışı

 1. Binanın vitrin olarak modellenmiş mağaza kısmını seçerek izole etme.
 2. Pencere çerçeveleri modellenerek malzeme ataması.
 3. Google'dan uygun bir vitrin görseli bulup, indirme.
 4. Vitrin içerisine plane çizerek vitrin görselleri malzeme olarak atama.
 5. Tabela'nın oluşturulması ve yerleştirilmesi.
 6. Final Render.

3D Max Vitrin Yapımı Ders Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

İlginizi Çekebilcek Diğer 3D Max Dersleri

 • mehmet dedi ki:

  hocam iyi günler dosya 2016 versiyonunda açılmadı Süleyman arkadaşla aynı sorunu verdi.was saved by a newer version of 3ds max and cannot be loaded

  • Can Kuşkon dedi ki:

   Merhaba Mehmet,
   Ders dosyasını aslında 2014 olarak kaydetmiştim ama belki yanlışlık olmuş olabilir. Şimdi ders dosyasını tekrar 2014 olarak kaydedip siteye yükledim. Tekrar indirip açmayı deneyebilirsin. Artık 2016 versyonunda da açılıyor olması lazım.

 • Nejdet dedi ki:

  Hocam dersler için teşekkürler. Email kayıt olamadım hata verdi . e-posta litesine eklerseniz sevinirim. teşekkürler.

  • Barış Soref dedi ki:

   Tamamdır. Nejdet mail listesine seni ekledim.
   Web sitemin tasarımında bazı değişiklikler yaptığım çin bu sorun olmış olabilir. E-mail kaydını sitenin neresinden yaparken hata aldığını hatırlıyor musun?

 • burcu dedi ki:

  can bey merhaba projemizde mağaza tasarımı yapıyoruz ve manken kullanmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

 • süleyman dedi ki:

  hocam dosyayı 2015 te açmadı

  • Can Kuşkon dedi ki:

   Merhaba Süleyman,
   Dosyayı 2014 versiyonuna göre kaydetmiştim 2015-2016-2017 gibi versyonlarda açaması lazım. Henüz bir şikayet gelmedi. Ne gibi bir hata alıyorsun?

   • süleyman dedi ki:

    ”was saved by a newer version of 3ds max and cannot be loaded” diye bir hata veriyor hocam.. bide ekstra bir soru olarak; projelerime eklediğim 3d insan modelleri renderda heykel gibi çıkıyor. yani üzerinde malzeme olmuyor. malzeme editöründen malzemelerini seçip atamama rağmen olmuyor.

 • Turan dedi ki:

  Eğitim için teşekkürler.

 • >