Bugünkü 3ds Max 2017 Mimari Modelleme Eğitim Dersleri içeriğinde, size kolay ve hızlı bir şekilde dış mekan görselleştirme çalışmalarında kullanılmak üzere 3d max arka plan ekleme ile gökyüzü veya bulutların nasıl oluşturulduğunu göstereceğim.

3d max arka plan ekleme
3d max arka plan ekleme

Bu derste kullandığım yöntemler ile her türlü dış mekan çalışmalarınıza bir çok çeşit gökyüzü ekliyebileceksiniz.

Render ayarlarınızı video'da tarif ettiğim şekilde yaptıktan sonra kayıt ederken .png formatında kaydetmeyi unutmayın.

Ayrıca gökyüzü görselleri arasında seçim yaparken, seçtiğiniz gökyüzü görselinin güneşin açısı ve render ışık ayarlarınızla uyumlu olması gerektiğini de gözen kaçırmayın.

Meslea gün batımı atmosferinde turuncu veya kızıl renkli bir gökyüzü kullanmak istiyorsanız. vRay sun güneş açısının yeryüzüne paralel olması gerekir.

Eğer mavi tonlarda güneşin yüksekte olduğu bir gökyüzü görseli kullanmayı tercih ederseniz, güneş açısının yeryüzüne dik olması gerekmektedir.

Konu ile bağlantılı olarak HDRI ve vRay Dome Light Kullanımı ile Dış Mekan Aydınlatma dersini ve VRaySun kullanımı ile farklı güneş ışığı ve gökyüzü koşullarında dış mekan aydınlatma dersini de inceleyebilirsiniz.

3D Max Arka Plan Ekleme Ders Akışı

 1. Arka plan eklemek için render ayarlarının yapılması
 2. .png olarak render'ın kaydedilmesi.
 3. Photoshop ile render görselinin ayarlanması.
 4. Gökyüzü görselinin render'a oturtulması.
 5. Photoshop ile renk ayarlarının yapılması.

27 Adet Gökyüzü Dosyasını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • merhaba hocam vraysun’ı olması gerektiği gibi yerleştirdiğim halde güneş ışığı vermiyor. ancak normal saat 12 yönü değil de, saat 18 yönünlerinde aydınlanma sağlıyor ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler

 • merhaba hocam vray dome light de invisible butonunu aktif edince render arka plan siyah olmuyor renk maviden beyaza geçiş yapıyor arka planda sebebini öğrenebilir miyim şimdiden teşekkür ederim

 • Derslerinizden faydalananıyorum, teşekkürler. Bir sorum olacak, projelerde gözüken insan fotoğrafları da mı photoshop ile ekleniyor? yoksa max 3ds demi ?

  • Merhaba,
   Her ikisiyle de olabilir. Avantajları ve dezavantajları var. Mesela, ben genelde 3d max ile koymayı tercih ediyorum. Böylece üzerilerine sahnedeki mevcut ışık yansıyabiliyor ve gölgeleri ona göre beliriyor. Kaliteli insan modelleri ile daha bütünleşik renderlar ortaya çıktığını görüyorum. Fakat insan modellerinin fiyatı oldukça pahalı. İyi modeller tanesi 15$-20$ civarında satılıyor.
   Photoshop ile eklendiği zaman tekrardan render alınmadığı için render süresinden kazanabiliyoruz ve ücretsiz çeşitli modellere ulaşmak da çok zor değil. Ama gerçekçi etikiyi yakalayabilmek için daha fazla çalışmak gerekebiliyor. Yani ışık ve gölge ayarlarını yapmak zahmetli ve zaman alan bir süreç. Sonuçta iki yöntem ile de çok başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >