3D Max Kesit Render Alma | Bina modellerinin Yatay ve Dikey Kesitlerinden Nasıl Render Alınır?

3D Max kesit render alma dersimde size, bir dış mekan bina veya iç mekan katları arasında yatay ve dikey açılardan nasıl render alındığını anlatıyorum. Bu ders içeriğinde 3d max komutları arasındaki clipping plane özelliğini kullanıyorum. Konuyu örneklemek için önceden tasarladığım basit bir bina modelini kullandım. Kendi çalışmalarınız ve denemeleriniz için bu modeli aşağıda paylaştığım dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

3D Max kesit render alma

Temel olarak bu işlem için physical camerayı tam istediğimiz kesiti içine alabilmesi için doğru bir şekilde yerleştirmek gerekiyor. Clipping plane komutunun "near" özelliğini kullanarak biraz deneme yanılma yolu ile bunu yerleştirebiliyoruz.

Renderı aldıktan sonra görselin düzgün görünmesi içinde photoshop yardımı ile sağını solunu keserek biraz toparlama yapmamız gerekiyor. Eğitim videosunda aynı zamanda dikey açıdan da bir render alarak kat planı etkisini de gösteriyorum.

Bu yöntem ile 2 katlı bir villanın hem üst hem alt kat kesitlerini gösteren renderlar alınabilir. Farklı açılar kullanılabilir. Aynı zamanda bir objenin veya mobilyanın da kesitinden render alabilirsiniz. Çok katlı bir binayı net bir şekilde kesitinden gösterebildiğimiz gibi daire planlarına dik açı uygulayarak modellenmiş kat planlarını da kesit render alma yöntemi ile gösterebiliriz.

Bu konu tip render alma yöntemleri hakkında Batch Render Kullanımı: Sıralı Render Alarak Nasıl Zaman Kazanılır? başlıklı dersimi de incelemenizi tavsiye ederim.

Ders Akışı

  1. Kameranın projeye yerleştirilmesi.
  2. Genel kamera ayarlarının yapılması.
  3. Clipping Plane özelliği ile projenin kesitinin alınması..
  4. Projenin renderının alınması.
  5. Alınan renderın kayıt edilip photoshop’da açılması.
  6. Kesit renderının etrafında oluşan fazla parçaların düzeltilerek temizlenmesi.

3D Max Kesit Render Alma Ders Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

İlginizi Çekebilcek Diğer 3D Max Dersleri

>