Vray render ile dış mekan aydınlatma dersinde, 3ds max projelerinde Vray Dome Light ve Vray Sun Kombinasyonunu kullanarak dış mekan projelerinde doğru ışık ile nasıl daha gerçekçi renderlar alabileceğinizi anlatıyorum.

Bunu yapmak için öncelikle sahnemize bir adet vray dome light ekliyiyoruz. Daha sonra yaratmak istediğimiz atmosferin ortamına göre uygun bir hdri dosyasını bunun üzerine atıyoruz.

Aşağıdaki linkten değişik yüksek çözünürlüklü hdri dosyları indirebilirsiniz.

Konuyu örneklemek için aynı projeyi bir adet bulutlu gün bir adette gün batımı atmosferinde render alarak gösteriyorum. 

Bir önemli konuda burada mapping type ayarını spherical olarak seçmek gerekiyor. Böylece projenin 360 derece her tarafında bu aydınlatmayı görebileceğiz bu şekilde camlar araba kaportaları gibi parlayabilecek tüm objeler bu ışığı üzerlerine alacaklar.

Burada önemli olan başka bir konuda oluşturduğumuz dome light ile güneşini bir birine entegre etmemiz gerekiyor. Bunun nasıl yapıldığını ders videosunda ayrıntıları ile izleyebilirsin.

Daha sonra önce vraysun'ı sonrada hedefini yerleştiriyoruz. Bu safhada enviroment map eklemiyoruz çünkü dome light'tan dolayı zaten sahnemizde enviroment var.

Bundan sonraki en önemli adım öncelikle güneşin kaynağını kameranın target'ına, ardından da güneşin target'ını kameranın kendisine yerleştirmemiz gerekiyor.

Bu şekilde vray dome light ile vray sun'ı birbirlerine entegre etmiş oluyoruz ve aydınlatmayı birlikte sağlamalarını ayarlamış oluyoruz. 

Artık güneşin ışılarını istediğimiz açıdan alabiliriz. Vray dome light'ı hareket ettirdikçe güneşimizde bunula birlikte hareket edecektir. Böylece ortam atmosferinin durumuna göre bina cephemizin istediğimiz yerine güneş ışınlarının vurmasını sağlıyabiliyoruz. 

Vray Render ile Dış Mekan Aydınlatma
Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

Dosya boyutu: 28 Mb

İlgili Diğer Dersler


 • Hocam mimari dwg paylaşma gibi bir imkanınız olur mu acaba ? Kendimi geliştirmek adına mimari dwg arayışındayım.

 • merhabalar hocam ders dosyaları linkine ulaşamıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 • Selam Hocam. Ben sizin verdiyiniz hdri sitesinde gorsellerden kullaniyorumş ama malesef sizin yapa bildiginiz gibi gorseli tam tutduramiyorum. Ya hdri buyuk oluyor yada parlakligini bir turlu aaltamiyorum. Bana bu konude yardim ederseniz sevinirim.

 • sayın hocam, biz dış cepheciyiz. bir resim üzerindeki binaya dış cephe kaplamak istiyoruz. resmi arkaplan olarak kullanıyoruz. böyle bir çalışmada render ayarları ve gold cam gibi materyalleri nasıl gerçekçi gözterebiliriz.

 • BEN VRAY PLANE İLE DAHA BASİT OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM AMA ATAMA YAPTIĞIMDA GÖRÜNTÜ ÇOK FARKLI OLDU DOME İLE YAPMAK ÇOK ZOR GELİYOR DAHA BASİT BİR YOLU YOKMU

 • Kamera koymada ve ışık yerleştirmede başarılı olamıyorum render alamıyorum nasıl kendimi geliştirebilirim.

  • Merhaba Seval,
   Durumunu anlıyorum. Bu videoyu dış mekan çalışmalarında aydınlatma için yapmıştım. Sen sorununu iç mekan için mi soruyorsun dış mekan için mi?
   Aslında bu video dış mekan aydınlatma ile ilgili tüm detayları içeriyor. Anlamadıysan bir kaç defa izlemeni tavsiye ederim. Çok temel bir konu çünkü. Ayrıca benzer bir videoyu geçmişte de yapmıştım. Aynı konu yani onuda inceleyebilirsin.
   https://kuskon.com/3ds-max-hdri-kullanimi/

   Eğer sorun iç mekan içinse aşağıdaki linkten iç mekan aydınlatma dersini incelemeni tavsiye ederim
   https://kuskon.com/vray-ic-mekan-render-ayarlari/.

   Bu konularla ilgili sıfırdan daha çok bilgi almak istiyorsan sana eğitim setlerimi değerlendirmeni tavsiye ederim. Senin durumundaki bir çok kişi eğitim setlerinden tüm eksiklerini giderebildiklerinden bahsediyor. Eğitim setlerinde basitçe sıfırdan tüm renderları son aşamasına kadar nasıl yaptığımı adım adım anlatıyorum. Faydalı olabilir. Aşağıdaki linkten detayları inceleyebilirsin.
   https://egitim.kuskon.com

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >