Vray Dome Light + Vray Sun Kombinasyonu ile Dış Mekan Aydınlatma

Vray render ile dış mekan aydınlatma dersinde, 3ds max projelerinde Vray Dome Light ve Vray Sun Kombinasyonunu kullanarak dış mekan projelerinde doğru ışık ile nasıl daha gerçekçi renderlar alabileceğinizi anlatıyorum.

Bunu yapmak için öncelikle sahnemize bir adet vray dome light ekliyiyoruz. Daha sonra yaratmak istediğimiz atmosferin ortamına göre uygun bir hdri dosyasını bunun üzerine atıyoruz.

Aşağıdaki linkten değişik yüksek çözünürlüklü hdri dosyları indirebilirsiniz.

Konuyu örneklemek için aynı projeyi bir adet bulutlu gün bir adette gün batımı atmosferinde render alarak gösteriyorum. Aşağıdaki görsellerden sonuçları inceleyebilirsin. 

Bulutlu Gün hdri kullanımı

Bulutlu Gün güneş tepede hdri kullanımı

Gün batımı hdri kullanımı

Bir önemli konuda burada mapping type ayarını spherical olarak seçmek gerekiyor. Böylece projenin 360 derece her tarafında bu aydınlatmayı görebileceğiz bu şekilde camlar araba kaportaları gibi parlayabilecek tüm objeler bu ışığı üzerlerine alacaklar.

Burada önemli olan başka bir konuda oluşturduğumuz dome light ile güneşini bir birine entegre etmemiz gerekiyor. Bunun nasıl yapıldığını ders videosunda ayrıntıları ile izleyebilirsin.

Daha sonra önce vraysun'ı sonrada hedefini yerleştiriyoruz. Bu safhada enviroment map eklemiyoruz çünkü dome light'tan dolayı zaten sahnemizde enviroment var.

Bundan sonraki en önemli adım öncelikle güneşin kaynağını kameranın target'ına, ardından da güneşin target'ını kameranın kendisine yerleştirmemiz gerekiyor.

Bu şekilde vray dome light ile vray sun'ı birbirlerine entegre etmiş oluyoruz ve aydınlatmayı birlikte sağlamalarını ayarlamış oluyoruz. 

Artık güneşin ışılarını istediğimiz açıdan alabiliriz. Vray dome light'ı hareket ettirdikçe güneşimizde bunula birlikte hareket edecektir. Böylece ortam atmosferinin durumuna göre bina cephemizin istediğimiz yerine güneş ışınlarının vurmasını sağlıyabiliyoruz. 

Vray Render ile Dış Mekan Aydınlatma
Ders Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

İlgili Diğer Dersler

>