vRay clipper kesit render alma dersinde sizlere mimari sunum açısında çok önemli bir detay olan kesit render almayı anlatacağım.

Aşağıda bu anlatmak için kullandığım örneği inceleyebilirsiniz.

Vray Clipper kullanılmamış render görüntüsü.

Vray Clipper kullanılmış render görüntüsü.

Vray Clipper‘a create altından geometry sekmesini vray olarak seçtiğimizde ulaşabiliriz.

Bu özellik sayesinde elimizdeki modelin istediğimiz bir noktasına yerleştirerek render aldığımızda okun istikameti yönündeki alanı yokmuşcasına render alacaktır.

3Ds Max kesilen noktaları Vray clipper kendi renginde doldurarak render alacaktır. Vray clipper üzerine atadığımız herhangi bir malzemede kesilen yerleri atadığımız malzeme ile dolduracaktır.


Ayrıca use object material der isek kesilen kısımları kendi objesinin malzemesi ile dolduracaktır.

Eğer sahnede kesilmesini istemediğiz noktalar varsa vray clipper menüsünden exclude ederek kesilmemesini sağlayabiliriz.

Affect light özelliğini kapatır isek iç mekan sadece pencerelerden aydınlanacaktır, kesilen tavandan içeri güneş ışığı girmeyecektir. Bu özelliği kullandığımızda, çok penceresi olmayan bir mekan ise içeride lokal aydınlatma kullanmak gerekebilir.

Ayrıca istediğimiz her hangi bir modeli clipper’ın plane’i yerine de kullanabiliriz. Yapmamız gereken Replace mesh with clipper diyip, Pick Mesh kutusuna tıklayıp modellediğimiz objeyi seçmektir.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>