3Ds max ile render sonrası photoshop hareket efekti verme dersinde dış mekan renderlarında kullandığımız araçların üzerine Motion Blur vermeyi göstericeğim.

Motion blur efekti görüntüde bir hareketlilik oluşturduğu için render gerçekçiliğinede oldukça katkısı olmaktadır. Sonuçta aşağadaki gibi hareketli bir sokağı veya belkide bir otoyolu modellemek durumundaysak mutlaka arabalar veya insanlar üzerinde hafifçe bu efekti kullanamak gerekir. 

Bu efekti vermeden önce kement aracı (polygonal lasso tool) ile hareket vermek istediğimiz alanı seçiyoruz. Ardından da select-modify-feather seçeneği ile seçili alanın sınırlarını görüntüye gömülmesi için biraz yumuşatıyoruz. Motion blur efektine, photoshop menülerindeki filter->blur-motion blur altından ulaşabilirsiniz. Aşağıda daha önceden yaptığım bir kaç kullanım örneğini incleyebilirsiniz.

3 Boyutlu Mimari Görselleştirme

Bu efekti çok abartmadan render gerçekçiliğini arttırmak için kararında kullanmak gerekir. Render gerçekçiliğ konusunda daha derinlemesine bilgi almak için Gerçekçi Render Nasıl Alınır? başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>