Vray cam yansıma ayarları dersinde, 3ds max dış mekan projelerinde doğru ışık ve yansıma ile pencere veya cam cephelerde nasıl daha gerçekçi render sonuçları alabileceğinizi anlatıyorum.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki kaliteli bir cam malzemesi oluşturmak camın renderda gerçekçi çıkması için yeterli bir ayar değildir. Cam yansıma alan ve şeffaf bir malzeme olduğu için asıl etkisi yaratan her zaman çevrede kullandığınız elementlerin camlara olan yansımaları olacatır. 

Bu dersten en iyi sonucu alabilmeniz için mutlaka Vray Dome Light + Vray Sun Kombinasyonu ile Dış Mekan Aydınlatma dersini izlemeniz gerekmektedir.

Bu konuyu örneklemek için 2 tip malzeme yapacağım. Bir tanesi normal pencerelerde kullanılan şeffaf cam bir diğeri de parapetlerde kullanılan füme cam olacak.

Bu malzemeyi oluşturmak için öncelikle boş bir vray malzeme oluşturuyoruz. Diffuse'una hafif mavi bir renk veriyoruz.

Daha sonra reflect yani yansıma ile ilgili olan kısmını tamamen beyaza çekiyoruz. Ardından refract ayarınıda tamamen beyaza çekiyoruz. Bu şekilde şeffaf cam malzememiz oluşuyor.

Füme cam için ise aynı malzemeyi tekrar kopyalıyoruz ve diffuse rengini tamamen siyaha çekiyoruz. Refract kısmınıda istediğimiz koyuluk derecesinde düşürüyoruz.

Ardından malzemeleri modelimiz üzerinde ki uygun pencere ve parapetlere yerleştirerek malzeme atamasını tamamlıyoruz.

Gerçekçi cam render için göze alınması gereken başlıca etkenler aşağıdaki gibidir.

  • Etrafta bir enviroment oluşturulması gerekir Bunun için Vray Dome Light + Vray Sun Kombinasyonu ile Dış Mekan Aydınlatma yapmanız gerekir.
  • Böylece camların üzerine bulutlar yansıyacaktır ve bu gerçekçilik etkisini çok arttıracakır.
  • Etrafa koyduğumuz uzaklı yakınlı instance ile çoğalttığımız ağaç, bina, çimen gibi objelerin camlarda oluşacak yansımasıda gerçekçiliğe etkisi çok fazladır.
  • İçeriye çizdiğimiz perde detayları ve dışarıdaki panjur detaylarıda render'da cam görüntüsünün gerçekçiliğini arttıracak etkenlerdir.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>