Bu dersimde size, kolay ve hızlı bir şekilde iç mekan görselleştirme çalışmalarında kullanılmak üzere 3ds max halı yapımı konusunu vray fur komutu ile anlatacağım.

Bu derste kullandığım yöntemleri her çeşit gerçekçi halı yapımı ve tasarımlarında kullanabilirsiniz.

3ds max halı yapımı
3ds max halı yapımı
3ds max halı yapımı

Ayrıca ek olarak sizinle 1000 adet halı dokusu (carpet texture) paylaşıyorum. Türk tipi halılardan, modern tasarımlara kadar ihtiyacınız olan her türlü halı modelini projelerinizde kullanabilirsiniz.

Konuyu gerçek bir mimari sahne üzerinden anlatıyorum ve aşağıda bu hazır sahne ile ilgili tüm max, map ve materyal dosyalarını indirebilirsiniz.

Konu ile bağlantılı olarak Katonpiyer ve Süpürgelik Nasıl Modellenir? dersini ve Ahşap Parke ve Mermer Zemin Kaplama Yapımı dersini de inceleyebilirsiniz.

Ders Akışı

 1. Halı tabanının modellenmesi.
 2. vRay fur'ün halı modeline atanması ve kontrolleri.
 3. Değişik modelde halı tasarımlarının yapılması.
 4. Final renderların alınması.

3Ds Max Halı Yapımı Ders Dosyalarını İndir

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • Merhaba hocam dersleriniz sayesinde programdan eskisi kadar korkmuyorum emeğinize sağlık. Halı desenlerini indiremedim dediğiniz gibi e postamı yazdım fakat herhangi bir link göremedim. Acaba bir kaç saat sonra otomatik mi düşer mailime?

 • Hocam emeğiniz için çok teşekkürler sayenizde çok faydalı bilgilere ulaşıyoruz. Ancak bir ricam olacaktı. Videoların altındaki indirme linklerini göremiyorum texture dokularını paylaşma şansınız var mı acaba

  • Merhaba Burak,

   Ders sayfasındaki Ders Dosyalarını İndir kısmına Mail adresini girerek indirme dosyalarını anında görüntüleyebilirsin.

 • Merhaba hocam, render alırken halının uç kısımları beyaz gözüküyor nerede hata yapıyorum çözemedim.

 • merhaba hocam, öncellikle böyle güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. Sonrasında sorunum şu vray yüklü fakat vray fur komutum yok nedendir?

 • Hocam merhabalar ; ya şu ahşap parke malzemesi aynı dokuları başka bir slotta deniyorum fakat olmuyor. kaplamaları atıyorum. vray hdr olarak atayıp yapmış mapten baktım onları da atadım. bump kanalında aynı şekilde yaptım. fakat o cilalı parlama olmadı. parlıyor ama cilalı değil. arada bariz fark var. nerede hata yapıyor olabilirim?

  • Bizim sahnemizi indirip bizim malzemeyi kendi malzemen ile kıyaslamalısın.
   Muhakkak bir küçük noktayı kaçırıyorsundur. Reflection’daki fresnal seçeneğine dikkat et.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >