Corona render ayarları dersinde Corona renderer ile iç mekan ve dış mekan sahneleri için render ayarlarının nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Bu konuyu anlatmak için örnek bir dış ve iç mekan sahnesi kullandım.

İlk olarak render setup menüsünü açıyoruz ve renderer olarak corona renderer seçiyoruz.

Ardından açılan menü deki scene sekmesi altından gerekli ayarlar yapılıyor. Burada genel ayarlar altında Progressive rendering Limits bölümü var. 

Bu aşamada kullanabileceğiniz 3 farklı render alma yöntemi var.

  • Pass Limit: Renderlar çeşitli sayıda pass yani geçiş yapılarak ortaya çıkmaktadır. Zaten render alma sırasında bu geçişleri görebilirsiniz. İşte bu ayar alacağınız render'ın kaç pass ile alınacağı ile iligili bir ayardır. Tabi ne kadar çok pass olursa render o kadar kaliteli çıkacaktır.
  • Time Limit: Bu ayarla ise render'ın ne kadar sürede bitmesini istediğimizi girebiliyoruz. Yani 30dk'lık bir render al ve bitir gibi bir ayar girebiliyoruz. Böylece corona 30dk sonunda alabildiği kalitede render'ı ortaya çıkartıp bitirecektir. Burada da ne kadar uzun bir süre girilirse render o kadar kaliteli çıkacaktır.
  • Noise Level Limit: Bu ayar genelde benimde kullandığım ayardır. Buradada bir noise limit belirleyip o aşamada render'ın bitmesini sağlayabiliyoruz. Bu değeri kaliteli bir render için dış mekanlarda 7.0 olarak kullanıyorum. Bunu bilgisayarınızın kapasitesine göre 15.0 ile 7.0 arasında kullanabilirsiniz. İç mekanda ise ben genelde 4.0 olarak kullanıyorum. Aynı mantıkla bu değeride biraz arttırıp kullanabilirsiniz.
  • Denoising Mode: Bu ayar da render bittikten sonra corona'nın uygulayacağı denoising ile iglili bir ayardır. En etkilisi Corona High Quality ayarıdır. Bunu seçmenizi tavsiye ederim. 

Sonuç olarak Corona render ayarları bu kadar basittir. Yeni başlayanlar rahatlıkla kaliteli render ayarları ortaya çıkarta bilmektedirler.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>