Corona render ışık ayarları dersinde LightMix özelliği ile 3ds max sahnesindeki tüm ışık kaynaklarına render frame buffer üzerinden interaktif olarak nasıl müdahale edilebileceğini anlatıyorum.

Corona renderın bana göre en çarpıcı özelliklerinden birisi bu LightMix özelliğidir. Bu sayede Render'ım interaktif olarak sürmekteyken dahi tüm ışık kaynaklarına tek tek müdahale edebiliyoru ve sonuçlarını anında ekranımda görebiliyorum.

Mesela bu dersi anlattığım iç mekan mutfak sahnemde ışık kaynakları olarak, Corona Sun, Enviroment Map, Tavandaki spotlar ki içlerinde hem light material var hemde IES Light var, Gizli tavan aydınlatmasındaki Light material var ve çeşitli objelerin üzerinde de light materiallar var. Bu şekilde sahnemde 11 adet farklı aydınlatma kaynağı mevcut.

Enviroment Map

Gizli Işık

Güneş

IES Aydınlatma

Tavan Gizli Aydınlatma

Final Render

Bu özelliği kullanmak için öncelikle corona menüsündeki setup interaktif light mix iconuna basıyoruz. Ardından açılan pencerede sadece generate tuşuna basıyorum.

Bundan sonra render butonuna basarak renderı başlatıyorum ve frame buffer ekranı karşıma çıkıyor. Bu aşamada lightmix özelliğini kullanabilmek için render'ın bitmesini beklemeye gerek yok. LightMix sekmesini seçerek Direkt interaktif olarak tüm ışık kaynaklarının değerleri ile oynayabiliyorum, renk tonlarına müdahale edebiliyorum ve sonuçlarını gerçek zamanlı olarak ekranımda görebiliyorum.

Buradaki seçenekelerden dilersek yaptığımız ışık ayarlarını kaydedebiliyor ve daha sonraki sahnelerde aynı ayarları çağırabiliriz. Ayrıca özellikleri resetlemek için bazı seçeneklerde mevcut.

Bu özellik olmadığı zaman sahne üzerinde render ışık ayarları ile yaptığımız her değişiklikten sonra en baştan tekrar ayar yapıp tekrar render alıp sonucu görmemiz gerekiyordu. Lightmix ile tüm bu süreç çok kolay bir şekilde yapılıyor, zamandan kazanmak ve sonuçları daha baştan net bir şekilde görebilmek mümkün oluyor.

Bu sebeple corona render'ın LightMix özelliğini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.   

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>