Renderlarım Neden Gerçekçi Görünmüyor? [Render Analizi 2]


Öğrencilerimden gelen render görüntülerini inceleyerek analiz ettiğim yazım oldukça ilgi görmüştü. Bundan dolayı bir benzerini daha yayınlamak istedim.

Yukarıda gördüğünüz render bana ismini hatırlamadığım bir öğrenciden geldi. Kendisi bu işle çok uğraştığından fakat nedense bir türlü gerçekçiliği yakalayamadığından şikayet etmişti.  

Aşağıda bu render'ın neden gerçekçi görünmediği konusunda bazı maddeleri sıralıyacağım ve her maddenin çözümünü web sitem üzerinden yayınladığım bir ders ile destekliyeceğim.

Anlatmak istediğim bu işin sadece Max programının ayarlarını doğru kullanmak olmadığı aynı zamanda çizimlere mimari fotoğrafçılık gözü ile bakmanın önemidir.

Bununla alakalı daha detaylı bilgi almak istersen Gerçekçi Render Nasıl Alınır? isimli kapsamlı yazımı okumanı tavsiye ederim.

Render analizini de aşağıda inceleyebilirsiniz.

1

Sehpa çok fazla ışıktan dolayı patlamış. Işık patlamalarını engellemek lazım. Bu şekilde hem üzerine gerçekçi yansımalar düşer, hemde üst kısımındaki derginin 3 boyutlu olduğu daha çok hissedilir.


Referans ders: 3Ds Max ve vRay ile Gerçekçi Gündüz İç Mekan Aydınlatma Ayarları Nasıl Olmalıdır?

2

Koymuş olduğumuz ışık kaynaklarını daima yanıyormuş gibi göstermeliyiz. Ampulünü ve cam kısmını iyice hissetmeli, aynı zamanda ışığın etkisini duvarlarda da görmeliyiz.


Referans ders: 3Ds Max ve vRay ile Gerçekçi Gündüz İç Mekan Aydınlatma Ayarları Nasıl Olmalıdır?

3

Parke texture'unda tekrarlar var. Buda maalesef gerçekçiliği öldüren bir durum oluşturuyor. Ahşabın dokusu bump ile biraz daha hissedilebilir yapılmalı.


Referans ders: Gerçekçi Ahşap Parke ve Mermer Zemin Kaplama Yapımı (ücretsiz plugin)

4

Koltuğun üzerindeki pantalon'un bel kısmı havada uçuyor. Fizik kurallarına aykırı bir durum. Böyle ufak hatalar, görselin gerçekçiliğini anında bozmaktadır.


Referans ders: 3D Max ile Hazır Modeller ve Objeler Nasıl Kullanılır?

5

Sahnenin sol kısmı çok fazla karanlık. Tavana koyulacak birkaç IES ışık ile sahneyi hem daha dengeli aydınatacak, hemde daha gerçekçi gölgeler oluşuracaktır.


Referans ders: vRay IES Light Kullanımı ile İç Mekan Aydınlatma ve Spot Işık Render Ayarları Nasıl Yapılır?

6

Taş doku malzemesi üzerine daha çok detay işlenmeli. Yüzeyin pürüzlülüğü reflection ve glossinness'ı daha etkin kullanarak gözden geçirilmeli.


Referans ders: vRay DisplacementMod ile Gerçekçi Taş Tuğla Duvar Kaplaması Nasıl Yapılır?

7

Bardağın boyunu orantısız, ufaltılmalı. Gerçekçi görünmüyor. Ayrıca kamera açısında hata var. İnsan gözü hizasında olmalı. Kamera açısı seçimi render gerçekçiliğinde çok önemli bir etkendir. Mimari fotoğrafçılıkta kadraj üzerinde hep daha dikkatli çalışılmalı. 


Referans ders: 3Ds Max ile Perspektif Kaymasını Engellemek için Kamera Nasıl Yerleştirilir? [Camera Correction]

8

Güneş'in size'ını büyütüp daha yumuşak gölgeler elde edilebilir. Mevcut gölgeler çok keskin.


Referans ders: 3Ds Max VRaySun kullanımı ile farklı güneş ışığı ve gökyüzü koşullarında dış mekan aydınlatma

Daha önce benzer bir yaklaşım ile yaptığım render analizinide aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.


  • Gerçekten aydınlatıcı bilgiler emekleriniz için çok teşekkür ederim

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

    3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

    Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

    >