3D Max hazır obje kullanımı dersimde size, internetten indirilen 3d hazır model ve objeleri sahneye merge ettiğimizde texture malzeme kaplamalarının neden obje ile birlikte gelmediğini anlatıyorum. Konuyu örneklemek için sizinle kapsamlı bir spor salonu modelini paylaşıyorum. Daha sonra aynı model üzerinden bir seri ders daha işliyeceğim. Kendi çalışmalarınız ve denemeleriniz için bu modeli aşağıda paylaştığım dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

3d max hazır obje kullanımı

İnternetten indirdiğimiz hazır model ve objeleri direkt sahneye çağırdığımızda bu modeller texture kaplamaları olmadan gelirler. Bunun temel sebebi max üzerinde çalıştığınız sırada programın texture dosyaları için farklı bir klasör kullanıyor olmasıdır.

Bunu önlemenin yolu çalıştığınız proje üzerindeki bütün texture dosyalarını aynı kalsör içerisinde tutmanızdır. Genelde Max üzerinde videoda anlattığım şekilde çalışmanızı tavsiye derim. Yani .max dosyanızı tuttuğunuz klasörün hemen yanında diğer texture dosyalarınızı /Maps isimli bir kalsörde tutmalısınız. Bu şekilde çalıştığınız süre bir problem yaşamazsınız.

Konu ile alakalı olarak 3d Max için Ücretsiz Hazır modeller nerelerden indirilir ve Texture kaplama arşivi nasıl oluşturulur yazılarımıda incelemenizi tavsiye ederim.

3D Max hazır obje kullanımı Ders Akışı

 1. Max sahnesine istediğimiz objenin çağrılması.
 2. Model ve texture klasörlerinin incelenmesi.
 3. Doğru klasör yapısının anlatılması.
 4. Malzeme Textureları ile birlikte objenin sahneye gruplanması.

Spor Salonu Hazır Model Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlginizi Çekebilcek Diğer 3D Max Dersleri


 • Merhaba Can bey,anlatımlarınız için çok teşekkürler.Çalışmalarımda beğendiğim hazır modelleri (birden fazla olanlar için mesela yatak,abajur,halı gibi..) grubundan ayırıp mesela sadece abajuru beğeniyorsam tek başına kaydetmek ve çağırmak istiyorum.Bu durumda sadece diğerlerini sahneden silip save as yapmak ve yeni bir isimle abajuru kaydetmek mantıklı gelmiyor.Arka planda diğer objelerin kalarak sahnemi ağırlaştıracağını düşünüyorum.Bunun temiz bir yöntemi varmıdır?

 • Merhabalar, hocam bu ilk başta maps klasörünü çalışma dosyasına nasıl tanımlıyoruz? Başka bilgisayara da aldığımızda bazı mapslar da kaybolmaması için

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >