3D Max ile Hazır Modeller ve Objeler Nasıl Kullanılır?

3D Max hazır obje kullanımı dersimde size, internetten indirilen 3d hazır model ve objeleri sahneye merge ettiğimizde texture malzeme kaplamalarının neden obje ile birlikte gelmediğini anlatıyorum. Konuyu örneklemek için sizinle kapsamlı bir spor salonu modelini paylaşıyorum. Daha sonra aynı model üzerinden bir seri ders daha işliyeceğim. Kendi çalışmalarınız ve denemeleriniz için bu modeli aşağıda paylaştığım dosyalar bölümünden indirebilirsiniz.

3d max hazır obje kullanımı

3d max hazır obje kullanımı

İnternetten indirdiğimiz hazır model ve objeleri direkt sahneye çağırdığımızda bu modeller texture kaplamaları olmadan gelirler. Bunun temel sebebi max üzerinde çalıştığınız sırada programın texture dosyaları için farklı bir klasör kullanıyor olmasıdır.

Bunu önlemenin yolu çalıştığınız proje üzerindeki bütün texture dosyalarını aynı kalsör içerisinde tutmanızdır. Genelde Max üzerinde videoda anlattığım şekilde çalışmanızı tavsiye derim. Yani .max dosyanızı tuttuğunuz klasörün hemen yanında diğer texture dosyalarınızı /Maps isimli bir kalsörde tutmalısınız. Bu şekilde çalıştığınız süre bir problem yaşamazsınız.

Konu ile alakalı olarak 3d Max için Ücretsiz Hazır modeller nerelerden indirilir ve Texture kaplama arşivi nasıl oluşturulur yazılarımıda incelemenizi tavsiye ederim.

3D Max hazır obje kullanımı Ders Akışı

  1. Max sahnesine istediğimiz objenin çağrılması.
  2. Model ve texture klasörlerinin incelenmesi.
  3. Doğru klasör yapısının anlatılması.
  4. Malzeme Textureları ile birlikte objenin sahneye gruplanması.

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

İlginizi Çekebilcek Diğer 3D Max Dersleri

  • Gökhan dedi ki:

    Merhabalar, hocam bu ilk başta maps klasörünü çalışma dosyasına nasıl tanımlıyoruz? Başka bilgisayara da aldığımızda bazı mapslar da kaybolmaması için

  • >