3ds max kamera yerleştirme dersinde sizlere mimari fotoğrafçılık açısında çok önemli bir detay olan perspektif kayması sorunu 3d max ile render aşamasında nasıl gidereceğimizi anlatıcam.

Açıkçası takipçilerden gelen render görüntülerindeki en genel problemin bu olduğunu gördüm ve bir çok öğrencinin bunun farkında bile olmadığını anladım. Bu yüzden bu haftaki dersimde camera correction konusunu işliyorum.

Doğru perspektifi yakalamak hem mimari fotoğrafçılıkta hemde render görüntülerinde profesyonel görünüm için bir şarttır. Ben bu camera correction ayarlarını hem iç hem de dış mekan olarak bütün renderlarımda kullanmaktayım. 

Camera correction'ı kullanmak için önce sahneye plandan physical camera yerleştiriyoruz ve istediğimiz açıyı belirliyoruz. Daha sonra perpektif görüntüsüne geçiyoruz. Daha sonra kamerayı insan gözü hizasına indiriyoruz. Bu açıda genellikle bina sanki arkaya doğru yatmış şekilde görünür. Perspektif kayması budur. Bunu önlemek için camerayı seçtikten sonra modifier listten camera altından camre correction'ı seçiyoruz.

Burada sadece amout değerini değiştirmemiz yeterli olacaktır. Amount değerini eksi bir değer olarak girmemiz gerekiyor. Ben genelde -0,003 değeti ile istediğim perspektifi yakalayabiliyorum.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>