3Ds Max ile Perspektif Kaymasını Engellemek için Kamera Nasıl Yerleştirilir? [Camera Correction]

3ds max kamera yerleştirme dersinde sizlere mimari fotoğrafçılık açısında çok önemli bir detay olan perspektif kayması sorunu 3d max ile render aşamasında nasıl gidereceğimizi anlatıcam.

Açıkçası takipçilerden gelen render görüntülerindeki en genel problemin bu olduğunu gördüm ve bir çok öğrencinin bunun farkında bile olmadığını anladım. Bu yüzden bu haftaki dersimde camera correction konusunu işliyorum.

Perspektif kaymasının ne demek olduğunu bilmiyorsanız, aşağıdaki iki örneği inceliyerek ne demek istediğimi basitçe anlayacaksınız.

Camera Correction kullanılmamış render görüntüsü.

Camera Correction kullanılmış render görüntüsü.

Doğru perspektifi yakalamak hem mimari fotoğrafçılıkta hemde render görüntülerinde profesyonel görünüm için bir şarttır. Ben bu camera correction ayarlarını hem iç hem de dış mekan olarak bütün renderlarımda kullanmaktayım. 

Camera correction'ı kullanmak için önce sahneye plandan physical camera yerleştiriyoruz ve istediğimiz açıyı belirliyoruz. Daha sonra perpektif görüntüsüne geçiyoruz. Daha sonra kamerayı insan gözü hizasına indiriyoruz. Bu açıda genellikle bina sanki arkaya doğru yatmış şekilde görünür. Perspektif kayması budur. Bunu önlemek için camerayı seçtikten sonra modifier listten camera altından camre correction'ı seçiyoruz.

Burada sadece amout değerini değiştirmemiz yeterli olacaktır. Amount değerini eksi bir değer olarak girmemiz gerekiyor. Ben genelde -0,003 değeti ile istediğim perspektifi yakalayabiliyorum.

İlgili Diğer Dersler

>