3Ds Max dış mekan aydınlatma dersimde 3D Studio Max programında çoğunlukla dış mekanda kullanılan V-Ray Sun ışık kaynağını inceliyeceğim.

V-Ray Sun gerçek bir güneşi simulasyonudur.

3ds max dış mekan aydınlatma

Basitçe yerleştirilmiş bir V-Ray Sun’ın ayarlarını hiç değiştirmeden oldukça başarılı renderlar elde edilebilir.

Konu ile bağlantılı olarak HDRI ve vRay Dome Light Kullanımı ile Dış Mekan Aydınlatma dersini de inceleyebilirsiniz.

Prensip olarak güneş dik açıdayken, gökyüzünde açık mavi tonlar yakalanır, yatay açılara geldikçe mavinin tonu koyulaşacak, ve gün batımına doğru sarı ve turuncu renklere dönecektir.

3Ds Max Dış Mekan Aydınlatma Ders Akışı

 1. V-Ray quick settings ayarlarının exterior ve Irrardiance Map + Light Cache olarak seçildiğinden emin ol.
 2. Uygun bir noktaya physical camera’nı yerleştir.
 3. Physical camera’nın exposure'undan exposure gain'i manual yap.
 4. Iso değerini 100 ve shutter duration'u 0,05 yap.
 5. V-Ray Sun'ı yerleştir.

3Ds Max Dış Mekan Aydınlatma Ders Dosyalarını İndir

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • hocan studio dosyalarına ulasamıyorum lınkını gonderırmısınız acaba

 • Merhabalar,
  Dedikleriniz gibi kamera ve vray sun ayarlarını yaptıktan sonra, render kalitesini sanki draft mod gibi oldukça düşük ayarlarda ve kalitede aldığını görüyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Dış mekan kalite ayarlarını hiç yüseltmeden kaliteli dış renderlar alabilirsiniz. Bizim portfolyomuzdaki tün dış mekan renderları Vray Quick Settings’den exterior’un en düşük ayarları ile alınmıştır. Sadece GI seçeneğini IM+LC olarak ayarlıyoruz.

   vRayQuickSettings Ayarları

 • merhaba
  max2015 vray3.0 kullanıyorum dünden beri sahnelere vray light ekleyemiyorum. önceden ekli olan dosyaları açtığımda da tüm ışıklar silinmiş halde açılıyor ve yeni ışık eklemek istediğimde dosyayı komple kapatıyor. neden olabillir acaba?

  • 3Ds MAX’in sağ tarafındaki Display Menüsü altındaki Hide By Category’den Lights’ın görüntülenme özelliğini kapamış olabilirsin.

 • Hocam bilgileriniz için çok teşekkürler. fakat ben v-ray sun’ ı kullanamadım. Dediklerinizi aynen uyguladım fakat bembeyaz bir ekran çıktı. Acaba sistemim mi kaldırmıyor diye şüphelenmeye başladım. sizce sistemim mi yetersiz? sistemim şöyle;
  3d max 2017 kullanıyorum.
  amd ryzen 7 1700
  16 gb ram
  sdd var
  asus geforce gtx 1050 ti 4 gb ekran kartı
  bu sistemin bu özelliği kaldıramama ihtimalii var mı hocam ?

  • Sistemin rahatlıkla kaldırır. Bence ya kamera ayarlarında hata var. Beyaz render ekranı çıkıyorsa physical kamera ISO ayarlarında yada duration ayarlarında bir yanlışlık vardır.

   • Hocam sorun ilk başta Vray sun u kurup direk render almaya çalışmamdan kaynaklanıyormuş. Sorun daha sonra kamera kurduğumda da devam ediyordu hatta ıso ayarını yaptıktan sonra aynı şekilde devam etti. Bende vray sun ışık ayarını 0,03 e getirip tekrar denedim görüntü düzeldi sonrada kamerayı kurup ayarlarınıda tam yapınca çok güzel renderler almaya başladım. İlgilendiğiniz ve öğrettiğiniz için teşekkürler.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >