3Ds Max dekoratif duvar çıtaları ile ahşap panel modelleme dersinde hızlı ve pratik bir şekilde bu konunun ahşap oyma modeli de kullanarak nasıl yapıldığını anlatıyorum.

Bunu yaparken ilk önce duvarı seçerek seçimi izole ediyoruz. Daha sonra bunu üzerine çeşitli profiller çizeceğiz. Öncelikle profilin ebatlarını belirlemek için basitçe bir dikdörtgen çiziyoruz. 

Daha sonra bunu çoğaltarak boyutlarını değiştiriyoruz ve bunları klavuz dikdörtgenler olarak kullanıp line komutu ile çevresinden dönerek profil çıtasının temelini bu şekilde oluşturuyoruz.

Ardından buna çeşilli fillet ve radius komutları vererek arzu ettiğimiz profil görüntüsüne ulaşıyoruz. Daha sonra buna extrude veriyoruz ve FFD (free-form deformer) ile duvar boyunca yerleştiriyoruz. 

Ben bunun altına dekoratif amaçlı bir panel daha yerleştirmek istiyorum. Bunun için üstünden altına bir box çizip sağa sola doğru çoğaltarak basit ama etkili bir tasarım yapabiliyorum.

Daha sonra bunun üzerine de bevel profile komutu ile başka profiller de yapıyorum. Ders videosu içerisinde örnek olması açısından bu profilleri eşit oranlarda bölüp çoğaltarak neler yapabileceğinizi gösteriyorum.  

Bu profillerin kenar ve köşelerine süsleme amaçlı ahşap oyma modeller kullanmak istiyordum.

Ben bunu yapmak için bu oyma modellerini sıfırdan modellemiyorum. Onun yerine hazır modellerini kullanıyorum. Çünkü çok daha hızlı ve pratik oluyor. Biraz boyutu büyük ve ağır modeller oldukları içinde mutlaka proxy’e çevirerek kullanıyorum.

Dekoratif Duvar Çıtaları ile Ahşap Panel Modelleme Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

    3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

    Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

    >