Bu dersimde sizlere 3ds Max ile iç mekan sahnelerde nasıl daha gerçekçi gölge efektleri verebileceğinizi Dappled Light Generator script kullanımı ile anlatıyorum.

Dappled Light Generator script ile iç mekanlarda içeri giren doğal güneş ışığın daha gerçekçi görünmesi için alacalı yaprak efekti ile gölgeler oluşturabiliyoruz.

Scripti edinmekte sorun yaşıyorsanız destek için [email protected] adresine konu ile ilgili mail atabilirsiniz.

Programın script dosyasını 3ds max in scripts klasörünün içerisine ekledikten sonra 3ds scripting menüsü altındaki run script seçeneğini seçerek kullanmaya başlayabiliyoruz.

Toolbar ayarlarından scriptin kısayol tuşunu da menüye ekleyebiliyoruz.

Bu scriptin temel amacı iç mekan sahnemizde bulunan bir pencereden gelen doğal ışığın mobilyalar üzerine vuran gölgesinin sanki önünde bir ağaç varmışçasına yaprak gölgeleri ile çekici hale getirmesidir.

Burada bize zaman ve yer kazandıran durum sahnemizde gerçek bir ağaç modeli kullanmıyor oluşumuzdur. Böylece sahnemiz şişmemiş render süremiz etkilenmemiş olmaktadır.

Orta kesikli şerit, yan düz şeritler veya yol üzerindeki sinyalizasyon amaçlı bir çok objeyi bu yolla sahneme kolayca ekleyebiliyorum.

Dappled Light Generator ile oluşturduğum gölge efekti.

Dappled Light Generator gölge efektleri Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>