3Ds Max asma tavan modelleme dersinde hızlı ve pratik bir şekilde light material da kullanarak nasıl asma tavan ve gizli aydınlatmasının yapıldığını gösteriyorum.

Bunu yaparken örnek projem üzerinde duvar ve tavan arsında biraz boşluk bırakacam ve ortasında da bir havuz oluşturacağım.

Ayrıca havuzun içerisine 4 tane eşit dikdörtgen asma tavan panelleri yerleştireceğim ve arkalarına gizli aydınlatma koyacağım.

Öncelikle projem sınırların bir dikdörtgen çiziyorum ve duvara göre mesafesini ayarlıyorum.  Bunu editable spinline’a çeviriyorum ve seçerek outline veriyorum. Daha sonra içeride kalacak parçayı da seçerek ona bir outline daha veriyorum.

Böylece duvardan kopuk içeriye doğru genişleyen bir asma tavan elde etmiş oluyoruz. Ardından bunu kopyalayıp yukarıda da kullanarak tavana bağlanacak yerini de yapıyorum.

 Sonucunda üstü dar altı geniş bir asma tavan elde ediyoruz.Bunun altını tavan malzemesi olarak üstünü ise gene light material olarak atıyoruz.

3ds max asma tavan

Ardından orta parçaları oluşturmak için orta havuzu eşit parçalara bölüyoruz ve 4 parça asma tavan daha yerleştiriyoruz.

Bunların üst kısımlarına ışık malzemesi alt kısımlarına ise tavan malzemesi atıyoruz.

Ortamda yakalamak istediğimiz atmosfere göre ışık malzemesine istediğiniz ışık tonunda renk atayabilirsiniz.

Bu şekilde oluşturduğunuz bir asma tavan ile mekan oldukça aydınlanacaktır.

3ds max asma tavan

3Ds Max Asma Tavan Ders Dosyalarını İndir

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

    3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

    Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

    >