Gerçekçi bir atmosfer hissiyatı yakalamak için önemli olan başlıca ögeler güneş,bulutlar ve gölgelerdir.Bugün bu ögeler için en uygun parametreleri öğreniyor olacağız.


Dış mekan aydınlatmasında CGI Artist ipuçları ile daha iyi renderlar oluşturun, videomuzdan dış mekan aydınlatması ile ilgili daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Corona Sun Oluşturma

İlk olarak sahnemize Corona Sky ekleyelim. Corona sky da ilk önemli parametremiz, size yani güneşinizin boyutunu belirlediğimiz parametremiz, buraya 3 değerini girelim.

Özellikle güneşin kadraja girdiği görüntülerde daha gerçekçi bir güneş ışığı etkisi yakalamak için Color bölümünden Textured tikini seçebilirsiniz. Bu seçenek gün doğumu ve günbatımı saatlerinde genellikle daha etkili hissedilecektir.

Bu görsel Chaos Corona youtube kanalından alıntılanmıştır.

Güneşin yoğunluğunu ayarlayacağımız parametremiz Intensity. Bu değeri de 0.2 girdik. Bu parametreler güneş için yeterli olacaktır. Bir sonraki adam güneşi konumlandıracağınız açı.

Onu da tamamen sahnenizin kurgusuna göre ayarlayabilirsiniz.
Şimdi gelin, işin içine Corona Sky ı ekleyelim.

Corona Sky Oluşturma

Gökyüzünün parametrelerini düzenlemek için skyımızı slate materail e çekiyoruz.


Aydınlatma yoğunluğunu yine Intensity değeri ile ayarlıyoruz.0,2 değerini giriyoruz. Volume effect verelim, bu ışığa gerçekçi bir sis etkisi verecektir.

Bu görsel Chaos Corona youtube kanalından alıntılanmıştır.

Biz bu sinametik etkiyi seviyoruz. Fake horizon blur değerini 1 girelim. Bu değer ufuk çizgisinin daha yumuşak geçişli olmasını sağlayacak. Gelelim cloud parameters yani bulutlarla ilgili bölüme.

Bulutla ilgili ''Corona renderer 9 ile Corona Clouds kullanımı | 3Ds Max ile bulutları hareketlendirme nasıl yapılır?'' videomuzda detaylıca anlatttık, hemen izleyebilirsiniz.

Hızlıca parametreleri girelim. Enable clouds u aktif hale getirerek bulutların görünürlüğünü sağlıyoruz. Variety (viraydi) yani bulut çeşitliği değerimizi 0.3 giriyoruz.

Amount değerini yani bulutların yoğunluğunu 0.2 girdik. Cirrus amount - bunu ipliksi ince bulutlar gibi adlandırabiliriz, 0.8 değerini verdik. Son olarak ta Contrails tikini açıyoruz, bu gözkyüzünde uçak çizgileri belirmesini sağlıyor.

Tüm bu verilen değerler, her sahne kurgusunda değişkenlik gösterecektir. Realistik görüntüyü yakalamak için interaktif Renderda sayısız denemeler yapmalısınız, sonunda sizin için en doğru görseli elde edeceksiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı [email protected] üzerinden bize gönderebilirsiniz.

Corona sun ve corona sky kullanımı Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>