Bu videomuzda ofiste kullandığımız iki farklı ölçü ve sistemdeki monitörlerimizin eksi ve artılarından size bahsedeceğiz.Sizin için de monitör seçimi yaparken en uygun kararı vermenize yardımcı olacak bir içerik olacağını düşünüyoruz.

CG artist, mimar ya da tasarımcılar ekran başında uzun süreler geçirmektedir.Dolayısıyla bilgisayar kurulumlarında kasa donanımlarının yanısıra monitör seçimi de son derece önemlidir.

Monitör, bilgisayarınızın penceresi gibidir. Görsel dünyayı keşfetmenizi, işlerinizi tamamlamanızı sağlar. Peki, ideal monitörü seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Biz ofisimizdeki 2 farklı monitör tipi ile ilgili deneyimlerimizden bahsedeceğiz.

1.Tek ekran mı , çift ekran mı ?

Ofisimizde tek ekran kullandığımız 34 inç kavisli yatay monitörümüz mevcut, diğer monitörlerimiz 32 inç çift ekran olarak kullanıyoruz.Her iki monitörün artılarını ve eksiklerini gözden geçirelim.

Çift 32 inç Monitörde,                                             

-2 monitörde daha fazla pencere açabiliyoruz.          

-2 monitörde 7680 piksel yani daha büyük bir piksel bize verir.       

-Projelere müşterilerden gelen revizyonlar işlenirken, notlarımızı ya da referans görsellerimizi diğer ekranda kullanırken diğerinde işimize devam edebiliyoruz. Aynı zamanda bir yandan interaktif render çalışırken diğerinde eş zamanlı olarak ayarlamalarıma devam edebiliyorum.

Tek Genişte Monitörde,

-Pencerelere ayırmak için ek bir yazılıma ihtiyaç duyabilirsiniz.

-Geniş monitörde yatay olarak 3440 pikseldir.

2.Ekran Çözünürlüğü

4K çözünürlük, mimari çizim ve animasyon gibi görsel hassasiyetin ön planda olduğu alanlarda yeni bir standart haline gelmiştir. Göz alıcı netlik ve detay sunan 4K monitörler, projenizin her detayını mükemmel bir şekilde görmenizi ve daha hassas çalışmalar yapmanızı sağlar.

34inç ekranımızın yatay çözünürlüğü 3440 piksel, 32 inç ekranlarımız 3840 pikseldir.

3.Led IPS monitör:

Çözünürlükten sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de monitörünüzde IPS özelliğidir.

*Geniş görüş açısı sunar. Ekrana hangi açıdan bakılırsa bakılsın renkler ve görüntü kalitesi bozulmaz.

*Doğru Renk Temsili: IPS paneller, gerçekçi ve doğru renk temsili sunar. Bu, mimari renderlarda çok önemlidir. Renklerin doğru şekilde temsil edilmesi, projenin gerçekçi bir şekilde görselleştirilmesini sağlar..

*Daha Yüksek Kontrast Oranı: Renderdaki gölgeler ve ışıklar daha net bir şekilde görülebilir.

*Daha Hızlı Tepkime Süresi: Bu, özellikle animasyon renderlarında önemlidir. Daha hızlı tepkime süresi, renderdaki hareketlerin daha akıcı ve kesintisiz görünmesini sağlar.

Bunlara ilave olarak, ekranın mat olması da önemli bir parametredir.

*Mat kaplamalı ekranda güneşli günlerde bile ekran yansıması minimum seviyede olacaktır, böylelikle hem dikkatiniz dağılmayacak,hem de gözünüz daha az yorulacaktır.

3D modelleme, görselleştirme ve animasyon projeleri bilgisayar başında uzun süreler vakit geçirmemize neden olur, bu yüzdendir ki monitör seçimi iş hızı ve kişisel sağlık için oldukça mühimdir.Aslında her kişinin kendine özgü ihtiyaç ve talepleri vardır ve buna göre en doğru seçim yapılmalıdır.Umarım bu video size en uygun olan monitörü bulmanıza yardımcı olur.

Umuyoruz ki sizler için faydalı bir içerik olmuştur.Yorumlara içeriklerimiz ile ilgili fikir ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Konu ile ilgili sorularınızı [email protected] üzerinden bize gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>