Bu derste Sketchup'tan 3Ds Max'e model aktarırken hangi aşamalara dikkat edilmesi gerektiğinden ve aktarma sırasında oluşan bazı sorunların nasıl giderildiğinden bahsediyorum.

Kimi zaman görselleştirme hizmeti verdiğimiz müşterilerimiz bize çalışmak istediğimiz projenin modeli var, bu sebeple sizden sadece render konusunda destek istiyoruz diyebilirler.

İlk etapda ohh ne güzel modelleme derdinden kurtuldum diyebilirsiniz, ancak sonra başınıza başka belalar açılabilir. Bende bu sebeple sizi hem uyarmak hemde import işlemleri konusunda bilgilendirmek için bu videoyu çektim. Kesinlikle müşterimizden gelen model dosyasını incelemeden fiyat vermeyiniz

Gelecek olan çizim hatalı, eksik, bozuk yada revize edilmesi gerekebilir ki buda sizin modeli düzeltmek için bir çok zaman harcamanıza maal olacaktır. Çizimi inceledikten sonra düzeltmeler için gerekli bedeli fiyat teklifinize yansıtmalısınız. 

Şimdi sırasıyla yapmamız ve dikkat etmemiz gereken konuları paylaşmak istiyorum.

1. Ölçeklendirme

SketcUp programı “Window” menüsü altından “Model Info” menüsünü açarak “Unit” kısmının bizim çalıştığımız metrik sisteme uygun olduğundan emin olalım. Bunu “Format Unit” seçeneğinin “Decimal” olması vede aynı zamanda CM mi MM mi istediğimiz ölçeğe getirmemiz gerekecektir.


Bunu yapmaz isek obje Max ekranımıza çok ufak yada çok büyük gelebilir.

2. Modeli Patlatma (Explode)

Objeyi veya binayı çağırırken bunu SketchUp programında patlatma mız gerekir, aksi takdirde obje tek parça olarak gelecektir. Bu sebeple en azından farklı malzeme vereceğimiz objeleri patlatıp ayırmamız gerekecektir.

Objeyi seçip mouse’umuzun sağ tuşuna basarak açılan pencereden “Explode” dememiz yeterli olacaktır. Bu işlemi bir kaç kere yapmak zorunda kalabiliriz, bu objenin nasıl gruplandığı ile alakalıdır.

3. Doğru Versiyonda Save Etme

SketchUp modelimizi save ederken 8’ci versiyon olarak kayıt etmekte fayda var, bu sayede 3Ds Max’e import ettiğimizde sorun yaşamıyacağızdır. SketchUp 8 üskü kayıt edilen dosyalar bazı 3Ds Max versiyonlarında açılmayacaktır

4. Proje Dosyaları Arasında Gelen Texture Dosyaları Skethcup İçine Gömülü Gelir

İndirdiğimiz sketch-up dosyaları sketch-up dosyasına gömülü olarak gelir. Biz bu dosyayı max’e import ettiğimizde texture dosyaları 3Ds max’in bilgisayarımızın Documents klasörünün içerisinde yerini otomatik olarak alacaktır.

5. Tek Yüzey Gelen Objelere Shell Komutu ile Kalınlık Vermek

Sketch up modeli bazen 3Ds Max programına import sırasında yüzeylerde terslikler olabilir.
Buda yüzeylerin viewportta siyah gözükmesine yada render esnasında malzemelerin hatalı
gözükmesine sebebiyet verir. Bunu en seri şekilde düzeltmek için modifier list’den Shell komutunu kullanabiliriz.

6. Gelen Ters Yüzeyleri Flip Etmek

Çağırdığımız modelde bazı yüzeyler ters olarak gelebilirler. Genelde bu yüzeylerin renkleri koyu görünürler. Bu sebeple bunları seçip editable poly’e çevirerek Flip etmemiz gerekecektir.

7. Malzemeleri Modeli Tamamen Detach Edip Objelere Ayırıp Vermemek

Import ettiğimiz obje parça parça bile gelse, herhangi bir objenin malzemesini pick material from object diyerek sahnede kullanılan tüm malzemeleri, bir arada multisub material olarak çağırabiliriz. Daha sonra bu multisub malzemeyi silmeden direk yeni yarattığımız malzemeleri bunun üzerine atıyarak seri bir şekilde halledebiliriz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>