3Ds Max Hdri kullanımı (High dynamic range images) mimari görselleştirme dünyasında oldukça popülerdir.Bir çok profesyonel tasarımcı dış mekan sahneleri aydınlatmak için basit güneş & gökyüzü sistemine nazaran HDRI tercih eder. Sahnedeki objelerin üzerinde ışığın yansıma ve kırılma etkisi, genel aydınlatma açısından HDRI ile vRay dome light birlikte kullanıldığı zaman oldukça dramatik bir etki bırakır. Bu derste size HDRI görüntüleri ile dış mekan aydınlatmanın nasıl kurulduğunu göstericem.

3ds max hdri kullanımı

HDRI yönteminin avantajları bariz olsada, render süresine etkisinin basit güneş & gökyüzü sistemine nazaran önemli ölçüde artacağını belitmeliyim. Bu derste kullandığım HDRI ve max sahne dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Ders Akışı

 1. Vray hdri map oluşturulması.
 2. Hdri dosyasinin vRay hdri map'e aktarılması.
 3. Sahneye vRay dome light koyulması.
 4. vRay dome light'a vray hdri map'inin atanması.
 5. Sahneye vRay sun koyarak bunun vray dome light'a linklenmesi ve senkronize çalıştırılması.

3Ds Max Hdri Kullanımı Ders Dosyalarını İndir

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • Merhaba 3ds max 2020 kullanıyorum vrayhdrı material get material bölümünde yok vray ın son çıkan sürümü mi alakalı yoksa 3ds max 2020 ile mi alakalı?

  • Merhaba Mustafa,
   vrayhdrı bir material değil bir maptir. Dolayısı ile yanlış yere bakıyor olabilirsin. Listenin aşağısında kapalı (+) ile açılması gereken bir bölüm olabilir. Oraya iyi bak.

 • Hocam çok teşekkür ederim.o kadar faydalanıyorum ki derslerinizden.umarım birgün bende sizin kadar iyi işler çıkarabilirim.

 • 2020 3ds max kullanıyorum.. Vray’e çevirdim her şeyi denedim ama bir türlü VrayHDR yi menülerde göremedim. İnternette yapılan bütün yorumları denedim yaptı ama yok olmadı. Neden acaba? eksik dosya mı yükledim proramı kurarken

  • Merhaba,
   Sitemde paylaştığım versiyon 2014 ile kaydedilmiş olandır. Evet max 2014 ile kaydedilmiş sahneleri max 2016 ile de açabilirsin.

 • Salam.Ben Azerbaycandan yazdim.bana 3d max 2017 yi hangi siteden indire bilirim?Yardimci olursaniz sevinirim

 • hocam videoda vray light e kaplama atıyorsunuz siyah bölgeye sonsuz ışık atmak için ama kaplama vray light atılmıyor

 • merhabalar hocam. bu vray hdri benim map kanalımda vraylerin arasında çıkmıyor nasıl yapabilirim sorun nedir sizce?

  • Material /Map Browser 2 aşamalı olarak aşağı doğru uzar. Hem Materials altında, hemde Maps altında Vray Sekmesi Var. Buna dikkat etmeliyiz. Vray HDRI Maps sekmesinin altındaki Vray Listesinde yer alıyor

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >