Bu derste basitçe vray 5 altında HDRI kullanımını anlatıyorum. Sık sık sorulan vray 5 altında HDRI görünmüyor sorununa açıklık getiriyorum.

Vray üzerinde HDRI kullanımı malzeme editörü (material editor) ile yapılmaktadır.

Melzeme editörünü açınca "get material" tuşuna tıklıyoruz. Açılan pencerede hem "materials" hemde "maps" sekmesi mevcuttur. Bunların ikisininde altında birer tane vray sekmesi vardır. 

HDRI kullanımı için malzeme editörünü açıp get material'a tıkladıktan sonra "maps" sekmesinin altındaki vray sekmesine geçmek gerekiyor. Buradan da HDRI kullanımı için artık yeni özellikleri ile birlikte VRayBitmap kullanılıyor. Menüde HDRI şeklinde bir seçenek artık bulunmuyor.

Ardından material editördeki parameters kısmından bitmap yanındaki üç küçük nktaya tıklayarak bilgisayarımızdaki istediğimiz HDRI dosyasını buraya tanımlıyoruz.

Ardından bunu sahnede kullanabilmek için 3Ds max menüsündeki rendering kısmından enviroment seçeneğini açmamız gerekmekte. (Klavyenin 8 tuşu ile de aynı işlem yapılabilir.)

Ücretsiz HDRI Dosyaları

Aşağıdaki linkten tüm projelerinizde kullanbileceğimiz ücretsiz olarak paylaştığım HDRI dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Ardından açılan penceredeki enviroment map'e bu HDRI attığımız bitmap materialini sürükleyip bırakıyoruz.

Sadece bu HDRI ataması bile dış mekan sahnesini aydınlatmaya yeterli olacaktır.

Bu arada ekranda HDRI kullanımını düzgün görebilmeniz için material editördeki mapping type seçeneğini Spherical olarak seçmeliyiz.

Eğer sahne istediğiniz kadar aydınlık çıkmamış ise gene material editor altındaki processing kısından overall mult değerini arttırmayı deneyebilirsiniz.

vray 5 hdrı dersi - 3Ds Max sahne dosyası (18MB)

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>