Vray Denoiser Nedir? [3Ds Max Vray Render Karıncalanma Sorunu Nasıl Giderilir?]

Bugünkü dersimizde sizlere vray’in 3.4 versiyonu ile çıkartılan en önemli özelliklerinden biri olan V-Ray Denoiser özelliği ile render karıncalanma sorununun çözümünü anlatacağım.

Vray Denoiser render sonrası aldığımız render üzerindeki oluşan karıncalanmayı yani noise olarak adlandırdığımız kötü görüntüyü kaldıran bir özelliktir.

Genelde çok kaliteli, karıncasız, noise olmayan ve net bir render almak için render ayarlarını hep en yüksekte tutup vakit kaybedilir fakat, Denoiser sayesinde ortalama ayarlarda alınan renderlar da bile net bir görüntü elde edebilirsiniz.

Render karıncalanma sorunu nasıl giderilir?

Bunu yapmak için sahnede render almadan önce render set up’ı açarak render elements sekmesi altından add butonu ile V-Ray Denoiser seçilir.
Böylece renderların sonunda Denoiser otomatik olarak devreye girecek ve renderı temizliyecektir.

Denoiser’ın şiddeti V-Ray Denoiser Parameters altından strength ve radius ayarlarını değiştirerek manuel yolla yapılabilir veya hazır olan preset kısmından Mild (az), Default (orta) yada strong (çok) olarak seçilebilir.

Render bittikten sonra Frame buffer üzerinden sol üst taraftan render kanallarında Effects Result devrede olacaktır. İkği render arasındaki farkı görmek için RGB kanalını seçmelisiniz.

Render sonunda Effects Result olarak tamamlanan renderı kayıt ettiğiniz zaman renderlar V-Ray Denoiser’lı olarak kayıt olacaktır ve render karıncalanma sorunu belli bir oranda giderilmiş olacaktır.
Bu özelliği Batch renderda da kullanabiliyoruz ve vakitten tasarruf ediyoruz.

Vray Denoiser Ders Dosyalarını İndir

İlgili Diğer Dersler

 • mehmet dedi ki:

  Merhaba, frame bufferde effect result kanalı çıkmıyor bende neden acaba?

  • Can Kuşkon dedi ki:

   Merhaba denoiser’ı render element ile eklemelisin ve onun hemen altındaki Selevlted element parameters taki enable ve onun yanınıdaki kutular tikli olmalı. Yani Denoiser On olarak görünmeli. Ancak onu ekledikten sonra effect result çıkar.

 • Özge Mert dedi ki:

  Merhaba.Denoiser yok ben de element bölümünde.Bu sorunu nasıl çözebilirim?

 • >