Bugün mimari render için laptop mu masaüstü mü kullanılmak uygun olur, onu inceleyeceğiz.

Eğer yeni bir bilgisayar alımı için araştırma yapmaktaysanız, mutlaka bu iş için bir Dizüstü Laptop mu edinmeliyim yoksa Masaüstü Desktop mu diye düşünmüşsündür.

Belki bütçe limitleriniz var, belkide ne seçmeniz gerektiğine karar veremiyorsunuz. Karar vermenizi kolaylaştırmak açısından durumu 4 adet başlık altında inceleceğim.


Kapsamlı Rehber

3Ds Max için
Bilgisayar Tavsiyesi

Ortalama bir mimarlık öğrencisine yetebilecek, herhangi bir teknoloji mağazasında bulabileceğiniz ortalama bütçeler için optimum sistem nasıl oluşturulur?

1- Ne tip işler almakta ve uygulamaktasınız?

Doğru karar verebilmek için öncelikle ne tarz projeler üstlendiğinizi gözden geçirmelisiniz. Sadece Render için mi kullanacaksınız? Ne kadar detaylı modelleme yapıyorsunuz? Animasyon yapıyor musunuz? Belkide hepsini birden yapıyorsunuz.

Aynı zamanda bu bilgisayar ile rutin olarak hangi yazılımları kullanacaksınız? Bu yazılımlar ne özellikte bir bilgisayar ihtiyaç duyuyor?

Önemli bir diğer noktada, genellikle ne kapsamda projelerde çalışıyorsunuz?

Mesela sadece iç mimari üzerine basit sahneler oluşturursanız, bir Laptop yeterli olabilir. Fakat, eğer bir çok detay barındıran kompleks sahnelerde çalışıyorsanız bu durum daha çok işlem gücü gerektirecektir.

Bu koşulda bir desktop workstation seçmek daha mantıklı olacaktır.

Laptop bilgisayarlar, Desktoplara göre daha küçük olduklarından dolayı soğutma ve güç tüketimi alanlarında bazı limitleri olmaktadır. 

Yani eğer projeleriniz daha çok GPU ve CPU kaynaklarına ihtiyaç duymakta ise daha güçlü işlem kapasitesine sahip bir Desktop bilgisayar seçmekte fayda var.

Bu arada evet, yüksek işlem kapasitesine sahip Laptop bilgisayarlarda var. Fakat, bunlar oldukça hacimli ve ağır olmaktalar.

Ayrıca çalışma esnasında oldukça fazla gürültü yaparlar. Fiyatları da piyasaya göre daha pahalı olmaktadır.

2- Çalışma hayatınız nasıl bir tempoda ilerliyor?

Belki çok seyahat eden birisiniz, belki de tüm gününüzü ofiste, evinizde çalışarak geçirmektesiniz, yada öğrencisiniz.

Yani buradaki temel soru, bilgisayarınızla mobil olmaya gerçekten ihtiyacınız var mı?

Sonuçta Desktop bilgisayarlar sürekli taşınmaya müsait değillerdir. Ayrıca çalışmak için monitör-klavye gibi ek araçlara da ihtiyaç olacaktır.

Laptopların ise temel avantajı rahatlıkla taşınabilir olmalarıdır. Ek ekipmana da ihtiyaç kalmaz.

Bu arada not olarak eklemek isterim ki; mimari render çalışmalarında büyük bir (veya birden fazla) monitör kullanmak işin verimliliğini oldukça arttırmaktadır. 

3- Bütçeniz nedir?

Sabit bir fiyatı değerlendirdiğimizde, bu fiyat ile piyasadan Laptop yerine çok daha güçlü bir Desktop alabilirsiniz.

Sadece Laptoplar gibi boyutları daha küçük olmak zorunda olmadığı için, Desktop bilgisayarların daha kapasiteli ve uzun ömürlü parçaları olabiliyor. Soğutma sistemleri ve güç kaynakları da çok daha verimli çalışıyor.

Yani eğer düşük bir bütçeniz varsa, Laptop yerine çok daha iyi özelliklerde bir Desktop PC alabilirsiniz.

4- Gelecekte upgrade yapmaya ihtiyaç olacak mı?

Göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konuda, gelecekteki upgrade ihtiyaçlarıdır.

Desktop bilgisayarların parçaları çok daha rahat bulunup, değiştirilebileceğiden dolayı güncellemeleri Laptoplara göre çok daha pratik ve ucuz olmaktadır.

Hard disk ve RAM dışında Laptop bilgisayarları upgrade etmek oldukça zahmetlidir.

Sonuç

Eğer mobil olmaya gerçekten çok ihtiyacınız varsa ve işlerinizde süper kompleks değilse bir Laptop bilgisayar değerlendirilebilir.

Fakat, eğer bilgisayarınız ile dolaşmaya pek ihtiyaç duymuyorsanız ve yüksek işlem gücü içeren projeler üzerinde çalışmaktaysanız bir Desktop bilgisayar edinmenizi öneririm.

Aslında en ideali her durum için ikisininde birlikte var olmasıdır. Bu şekilde duruma göre hareket edebilirsiniz.

Yani iyi bir Desktop PC ve yanında daha ortalama bir Laptop bilgisayar ile ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Sadece zaman zaman kullanmak için çok pahalı bir Laptop edinmenize gerek yok.
Bu arada her zaman teamviewer gib uygulamaların avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Yani varsayalım seyahat etmek durumundasınız. Teamviewer tarzı programlar ile açık bıraktığınız Desktop bilgisayarınıza daima bağlanabilir ve render dahil uzaktan bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak Laptop mu edinmeliyim yoksa Desktop mu düşüncesi tamamen ihtiyaçlarınıza göre karar vermeniz gereken bir durumdur.

Umarım bu bilgiler size yararlı olmuştur.

Sizinde hangi ihtiyaçlarınıza göre Laptop’mı yoksa Desktop’mı kullandığınızı merak ediyorum. Aşağıda yorumlar kısmında tecrübe ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

Bu arada eğer 3Ds Max kullanmak için alacağım bilgisayar hangi özelliklerde olmalı diye merak ediyorsanız, aşağıdaki linkten 3Ds Max için Bilgisayar Tavsiyesi başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>