Merhaba, ben Can Kuşkon 3d Studyo’dan Aysun. Bu dersimizde Sweep modifierini anlatacağım.

Sweep Modifier, 2 boyutlu çizimleri 3d’s max’in sunduğu hazır kesitler yardımıyla 3 boyutlu nesne oluşturmanıza izin veren bir araçtır. Ayrıca biz de kesit çizerek veya dosyamıza aldığımız hazır kesitlerle de istediğimiz modelleri oluşturabiliriz.

Sweep Modifier genel olarak iç mekânlarda kartonpiyer ve süpürgelik olarak kullanılmaktadır. Fakat siz bu alanın dışına çıkarak farklı 3 boyutlu modeller de oluşturabilirsiniz.

Bunun yanında kartonpiyer veya süpürgeliği daha basit haliyle kullanmak isterseniz sweep profile script’ini de kullanabilirsiniz.Ücretsiz olan scripti 3d-kstudio.com adresinden indirebilirsiniz. Bu scriptin kendi kütüphanesinde 10 adet profil bulunuyor. Ayrıca kendi profillerimizi de bu scripte ekleyebiliyoruz. Daha fazla profil örnekleri için scriptin ücretli versiyonunu da satın alabilirsiniz.

Bu scripti www.3d-kstudio.com adresinden indirebilirsiniz.

Kurulum için indirdiğimiz “SweepProfile” isimli dosyayı bilgisayarımızın Program Files içinde bulunan Autodesk, 3Ds Max, scripts klasörünün içerisine kopyalıyoruz.


Kopyalama işlemi bittikten sonra 3Ds Max’i yönetici olarak açıp Scripting menüsü altından Run Script diyoruz. Açılan pencereden SweepProfile scriptini seçiyoruz.

 
Script’in max arayüzüne ikonunu yerleştirmek için Customize- Customize User Interface menüsünden Toolbars kısmına geliyoruz ve New diyerek yeni bir toolbar oluşturuyoruz.
Sweep Profile olarak isimlendirebiliriz.


Category’den K-Studio’yu ’i seçip alt kısımdan Sweep Profile’ı bulup yeni oluşturduğumuz toolbar üzerine sürüklüyoruz.


Şimdi boş bir yere Sweep Profile toolbar’ımızı yerleştirebiliriz.
Artık scripti 2 boyutlu çizim için uygulayabiliriz.

Bunların dışında tekrardan sweep modifierine dönmek istiyorum. Ben bu anlatmış olduğum alanların dışında da kullanmayı seviyorum. Örneğin duvar çizmek için kullanabiliriz ya da köşeli dönüşü olan kaldırım veya yolları da bu modifier ile modelleyebiliriz.

Özelikle sevdiğim kısım ise bunların kolaylıkla malzemelendirilmesi. Bunu da şu örnekle anlatabilirim. Köşe dönüşlü bir yol ve kaldırım çizelim ve üzerine malzememizi atalım. Normalde uvw map attığımız zaman köşedeki dönüşler istediğimiz gibi olmayabilir. Bunu düzeltmek için de sweep modifierin içerisindeki “Generate Mapping Coordinates” ve “Real-World Map Size seçeneklerini tiklememiz yeterli olacaktır.

Görmüş olduğunuz gibi sweep modifierini kullanmak için kendinizi sınırlandırmayın. Aklınıza gelebilecek birçok model yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sweep Profile Modifier Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>