Bu derste sizlere Corona sun ve Sky Environment kullanarak nasıl pratik ve kaliteli iç mekan Renderları alabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Corona sun doğal bir ılık kaynağı olduğundan dolayı Render üzerindeki etkileri de diğer ışık kaynaklarına göre daha gerçekçi sonuçlar vermektedir.

Özellikle büyük batta penceresi olan mekanlar için son derce etkili bir doğal ışık kaynağı olacaktır.

Özetlemek gerekirse sadece Corona sun ve Environment kullanarak penceresi olan her türlü mekanı sorunsuz bir şekilde ekstra ışık koymadan aydınlatabilirsiniz.

Ardından sahneye ekleyeceğiniz diğer aplik ve spot tipi aydınlatmalar ile Render çok daha net ve aydınlıkta olacaktır.

Corona sun iki aşama ile yerleştiriliyor. İlk tıkladığınız yer güneşin bulunduğu nokta ikinci tıkladığımız yer ise target yani hedefi oluyor.


Corona sun ayarlarındaki intensity ışığın gücünü size ise güneşin boyutunu ayarlamak için kullanılır.


Burada önemli olan mekana güneş ile birlikte bir environment eklemek olacaktır. Çünkü environment eklemeden güneşin etkilerini beklediğiniz düzeyde göremezsiniz.


Add CoronaSky Environment düğmesine basarak environment eklemesi yapabiliyoruz.


Güneşin yüksekliği ne kadar alçak olursa ışınlar içeri o kadar girecek, ne kadar yüksek olursa o kadar az mesafede girecektir. Güneşin size değeri ise gölgelerin yumuşaklığını etkileyecektir.


Bu arada eğer sahnemizdeki herhangi bir objenin güneş ışıklarından etkilenmemesini istiyorsak. (mesela pencere camı olabilir.) O objeyi objects to exclude kısmına eklememiz gerekir.

Corona sun ile Corona Environment ayarları farklıdır. Örneiğin ikisinde de intensity değeri mevcuttur ve farklı değerler ile farklı etkiler yakalamak mümkündür.

Bu şekilde eğer sadece güneş ile bir mekanı aydınlatmak istiyorsak Corona Sun ile Sky Environment birlikte kullanılması gerektiğini aklımızdan çıkartmamalıyız.

Sadece güneş ile iç mekan aydınlatma Yapımı Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>