Corona render alanderinliği dersinde Corona Renderer ile daha gerçekçi ve fotoğrafik render görüntüleri ortaya çıkartmak için alan derinliği ayarlarının nasıl yapıldığını gösteriyorum.

Not: Alan derinliği (depth of field) özelliği açık olduğunda render alma süreleri normalden oldukça daha uzun olacaktır!

Alan derinliği fotoğraf anlamında objektifin bir nesneye odaklanması ve net göstermesi ile geri de kalan alanlarında flu yani bulanık gösterilmesine verilen isimdir.

Mimari görselleştirme çalışmlarında bu fotoğraf tekniğini kullanmak, render görüntülerinde dramatik bir etki verek, sonucun daha gerçekçi görünmesini sağlayacaktır.

Bu özelliği kullanmak için öncelikle corona kamera ayarlarında dept of field özelliğini tikleyerek enable etmek gerekmektedir.

Alan derinliğinin ne kadar derin olacağını, yani net objenin çevresinde kalan alanın ne kadar bulanıklaşacağını belirleyen değer kamera ayarlarındaki f-stop değeridir.

Derinliği ne kadar fazla vermek isterseniz f-stop değerini de o kadar düşürmek gerekir.

Bu arada 3 farklı metot ile alan derinliği verilebilir.

  1. Kameranın target kısmını net olmasını yani odaklanmasını istediğimiz yere getirerek.
  2. Override focus özelliğini açıp kullanarak value değerini arttırmak veya azaltmak. Bunu yaparken ekranda gördüğünüz kamera önündeki çizgilerin arasında kalan alan net olacaktır.
  3. Object seçeneğini seçerek hangi objeye netlenmek istiyorsan o objeyi belirleyerek.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>