Corona cam yapımı yapımı dersimde sizlere gerçekçi bir şekilde corona renderer da farklı cam malzemeler yapmayı göstereceğim.

Mimaride en çok kullanılan cam çeşidi tabi normal cam, bunun dışında buzlu cam, renkli cam, ve nervürlü camın en pratik şekilde nasıl yapılacağını sırasıyla anlatacağım.

Normal Cam

Normal Cam

Buzlu Cam

Buzlu Cam

Renkli Cam

Renkli Cam

Nervürlü Cam 1

Nervürlü Cam 1

Nervürlü Cam 2

Nervürlü Cam 2

Sıfırdan cam yapmak yerine Corona'nın hazır kütüphanesinden camı çağırıp kullanabilirsiniz. 


Bu sayede hem performanslı hem de kaliteli cam renderına sahip olacaksınız.

  • Hazır camı kütüphaneden çağırıp objemizin üzerine atayalım.
  • Cam malzeme oluşturmak için reflection ve refraction değerlerini 1'e getirmeniz yeterli olacaktır.
  • Yansıma yetersiz geldi ise ki bu sahneye göre değişiklik gösterebilir, arttırmak için reflectiondaki IOR değerini arttırabiliriz.
  • Camı buzlu hale getirmek için camın refraction kısmındaki glossiness değerini düşürebilirsiniz. Ne kadar düşürürseniz cam malzememiz o kadar buzlanacaktır.
  • Renklendirmek içinse Volumetrics and SSS kısmından Absorption Color’a istediğimiz rengi verip sonrada Distance’dan rengin yoğunluğunu ayarlıyoruz. 2 ile 4 arasında bir değer işimizi görecektir.
  • Cama herhangi bir doku atmak için hem bump kanalına hem de Absorption Color’a istediğimiz deseni atayarak nervürlü cam yapabiliyoruz. Bu malzemede de distance kısmına müdahale ederek doku ve desenin hissini arttırabiliriz.

Corona Cam Malzeme Yapımı
Ders Dosyalarını İndir

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>