3Ds Max oniks mermer yapımı dersimde sizlere gerçekçi bir şekilde Oniks Mermer kaplama yapımından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle malzemeyi oluşturmadan biraz tanıyalım.
 
Oniks mermer yarı değerli taş grubu içerisindedir. Birçok farklı alanda kullanılabilir.

Işık geçirgenliği sayesinde, uygulama esnasında arkasına ışık konularak kendine has dekoratif bir görünüme sahip olduğundan, tasarladığımız mekanlarda estetik bir görüntü için tercih edilmektedir.

Şimdi sizlerle, sırasıyla malzememizin parametrik değerlerini uygulamalı olarak paylaşıyorum.

  • Diffuse a internetten bulduğumuz tasarlayacağımız mekana uygun herhangi bir oniks mermer dokusu atıyoruz. Seamless olmasını tercih edebilirsiniz.
  • Reflection kısmında level değerimizi 1 olarak girelim, oniks mermeri ışık geçirgen de olsa yüzeyi yansımaya sahiptir. Glossiness değerini 0.95 olarak girip yansımasını çok az kıralım. Aydınlandığında yansıması azalacağı için, daha fazla yansıma için Fresnel IOR değerini 2.0 yapalım.
  • Refraction kısmında ise Level parametresini 0.1 olarak ayarlayalım. Saydamlığı başka ayarlar ile elde edeceğimizden refraction kısmına çok yüksek değer girmiyorum. Arkadan gözüken ışığın keskin görüntüsünü yumuşatmak için refraction glossiness değerini düşürmemiz gerekiyor bu değeri 0.2 olarak ayarlayalım.
  • Volumetrics Scattering kısmında ise Distance parametresine 500 değeri gireceğiz, bu değer malzemenin ışık geçirgenliğini kontrol etmeye yarıyor.
  • Son olarak Maps kısmından Diffuse da kullandığım texture’u Translucency kutusuna kopyalıyorum. Bu malzemenin yarı saydamlığını sağlayan ayardır. Bununda Diffuse sekmesine gelip Fraction değerini 1 e çekiyorum.

Evet bu şekilde Oniks mermer malzememiz hazır, arkasına koyduğumuz ışık kaynağının hem şiddetini hem de ışık rengini değiştirerek farklı etkiler yapabiliriz.

ONİKS MERMER MALZEME PARAMETRİK DEĞERLER:

Diffuse:
- her hangi bir mermer dokusu
- fraction:1


Reflection:
- level:1
- glossiness:0.95
- fresnal IOR:2


Refraction:
- level: 0.1
- glossiness:0.2


Volumetrics:
- distance:500


Translucency:
- mapine diffuse mapini kopyalayalım.

3Ds Max Oniks Mermer Malzeme Ders Dosyalarını İNDİR

Aşağıdaki linklerden dosyaları bilgisayarına indirebilirsin.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>