Bugün 3DsMax te görselleştirme ve render çalışmalarımızda sıkça karşılaşılan sorunlar ve çözümlerinden bahsediyoruz. Eğitim platformumuz üzerinden de bize en çok iletilen konu başlıklarını konuşacağız. Videomuz yeni başlayanların yanı sıra, profesyonellerin de eminim ki çok işine yarayacak bilgiler ve ipuçları içeriyor.

Mimari ya da ürün görselleştirme yolculuğu uzun ve sürekli kendinizi yenilemeniz gereken bir süreçtir. Biz profesyonel bir 3d görselleştirme firmasıyız ve biz de her gün yeni bir bilgi keşfedebiliyoruz. Buna her seviyede açık olmamız gerek.

1.Görünmeyen Material-map sorunu nasıl çözülür?

*Dosya konumu

Bu konu ile ilgili ilk dikkat etmemiz gereken konu, sahnemizde kullanacağımız maplerin klasörünün özellikle hazır modellerin maplerinde bu sorun karşımıza yüksek oranda çıkıyor, max sahnenizin muhakkak alt klasöründe bulunması gerekir. 3ds Max'te ne kadar düzenli ve sistemli çalışırsanız o kadar az dosya kaybı, map ve hazır  model karışıklığı ile karşılaşırsınız. Bununla ilgili 3Ds Max projeleri nasıl düzenli tutulur? Elinizi hızlandıracak Project Manager eklentisi kullanımı videosunu izlemenizi öneririm.

*Materyal-map dosya tanıtma

3dsMax arayüzünde üst toolbardan, Customize sekmesinden Configure User paths (Kullanıcı yollarını yapılandırma) < External Files sekmesinden Add tuşuna basarak maplerin olduğu dosyayı sahneye tanıtıyoruz.

2. Çalıştığımız 3dsmax sahnesini, başka bir bilgisayarda açtığımda Material-map'lerimin görünmemesinin sebebi nedir? 

Görünmeyen material-map sorununu, çalıştığımız sahneyi başka bir bilgisayarda açtığımızda da sıklıkla yaşıyoruz. Herhangi bir map kaybı oluşumunu engellemek için, 3dsMax arayüzünde üst toolbardan File < Archive seçerek dosyamızı bu şekilde kaydediyoruz.

3.Corona Sun Işık patlamaları neden oluşur?

*Corona sun Intensity değeri

Eğitim platformumuza gelen''Renderım neden beyaz çıkıyor?'' başlıklı çok fazla soru başlığımız var. Corona sun, sahneye eklendiği anda İnteraktif render kontrolü yapılmalı, Intensity çok yüksek değerler ışık patlaması sorunu yaratacaktır.

Sahne yorumunuza göre değerler muhakkak değişecektir fakat, Corona sun ve Corona Sky değerleri 0,2 - 0,3 değerleri arası doğru ve homojen ışığı yakaladığımız değerler oluyor.

*Post process Tone Mapping ayarları

a. Render alınan bir görüntüde, final halinde böyle bir ışık patlama sorunu yaşıyorsanız Post Process bölümünden Tone Mapping sekmesinden Simple Exposure değerini - değerlere çekerek ışık patlamalarınızı daha kontrollü bir hale getirebilirsiniz.

b. Bir diğer çözüm, yine Post Process < Tone Mapping sekmesinden ReinHard highlight compression ı açıp, değerini yükseltebilirsiniz.

Ne kadar çeşitli ışık kaynağı ve ışık güç değerlerini makul bir seviyede kullanırsanız, daha homojen, soft ve işin sonunda da temiz ve realistik bir görüntü elde edebilirsiniz.

4. Renderda beyaz nokta (Noise) oluşumu:

Genellikle Vray render motorunda sıklıkla karşılaşılan noise durumunu nasıl önleyebiliriz?

Bu durum ışık kaynağı ya da materyal parlaklığı- bump'ından kaynaklanmaktadır.

1. Özellikle birden fazla ışık kaynağı kullanılan sahnelerde, ışıklar birbirine çarpıştığında renderda noise oluşabilir. Güncel olarak hdri kullanımlarında hala bu durumla karşılaşabiliyoruz. Bunu hdri ışık gücünü kısarak ya da diğer ışıkları daha dengeli bir güce getirerek durumu ortadan kaldırabiliriz.

2. Parlaklığı ve bump'ı çok yüksek olan materyallerde render'da noise oluşmasını sağlar, bunun çözümü de tabiki glossines ve bumpın parametrik değerlerini düşürmek daha normal bir seviyeye getirmektir.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için, Vray Denoiser Nedir? Render Karıncalanma Sorunu Nasıl Giderilir? dersimizi hemen izleyebilirsiniz.

5. Sahnede kullanılan nesneler proxy'e çevrilirken oluşan sorunlar nelerdir?

Proxy kullanımı 3dsmax sahnelerinin, dosya boyutunun minimize edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Fakat proxy yapımında karşımıza çıkan sorunlardan biri, nesnenin group yapılarak proxy'e çevrilmesidir. Dikkat edilecek nokta, nesnenin ungroup edildikten sonra parçalarının attachlenmesidir. Doğru şekilde Proxy yapımını öğrenmek için ''3D Max vRay Proxy Kullanımı'' eğitim videomuzu izleyebilirsiniz.

Umuyoruz ki sizler için faydalı bir içerik olmuştur.Yorumlara içeriklerimiz ile ilgili fikir ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Konu ile ilgili sorularınızı [email protected] üzerinden bize gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>