3Ds Max ile Gerçekçi Kadife Kumaş Malzemesi Nasıl yapılır?
[Çift renk ile Diffuse kanalında Mix özelliği kullanımı]


3Ds max kadife kumaş malzeme dersinde bir stüdyo sahnesinde bulunan koltuk objesi üzerine çift renk kullanarak gerçekçi kadife kumaş malzemesi oluşturmayı gösteriyorum.

Konuyu anlatabilmek için stüdyo sahnesi olarak oluşturduğum sahneye bir adet koltuk yerleştirdim.
Öncelikle malzeme editörünü açarak get material seçeneğini seçiyorum. Ardından vray sekmesi altından vray material malzemesini çağırıyorum.

Burada ki kadife malzemelerin özelliği bir kaç tondan oluşmasıdır. Bu sebeple malzemenin diffuse kanalındaki mix özelliğini kullanacağım.

Mix'in özelliği burada belirttiğimiz iki farklı rengi ayarı ile istediğimiz gibi değiştirebileceğimiz bir oranda karıştırmasıdır.

Kadife malzeme için ben bir adet ana renk kullanacağım ikinci renk için ise ana rengin daha koyu bir halini kullanacağım.

Burada daha gerçekçi bir malzeme dokusu yakalaybilmem için ben bir adet map dosyasından faydalanacağım. Bunu da kullanacağım map'i malzememn mix altındaki
mix amount kısmına sürükliyerek gerçekleştiriyorum. Ardından uvw map ayarlarını istediğim doku sıkılığını elde edecek kadar düzeltiyorum. 

kadife doku

Kadife Doku

Ne kadar sık bir uvw map kullanırsam renkler o kadar birbirine karışmış şekilde çıkacaktır. Kadife dokusundaki doğal hare efektinide bu şekilde yakalamış olacağım.
Bu arada dokuyu renderda hissettirebilmek için aynı map dosyasını malzememin bump kanalında da kullanıyorum.

Son olarak renderı daha çekici kılabilmek adına malzememin yansıma ayarlarına bakacağım. Bunun için reflect kanalına 15 gibi ufak bir değer veriyorum ve ayna gibi yansımaması için yani yansımayı yumuşatmak için glosiness kanalına da 0,6 değerini veriyorum.

Sahnemdeki bir diğer objede yastıklar. yastıklar içinde aynı koltukta kullandığım kadife malzemeyi kopyalayarak kullanacağım. Sadece rengini biraz daha koyu seçmeyi planlıyorum.

Hatta koltuğun ayaklarında kullandığım pirinç rengi malzeme ile uyumlu olması açısından onun rengini alıp biraz koyulaştırıyorum.

İlgili Diğer Dersler

  • Beytullah dedi ki:

    Hocam acaba kadife dokusunu paylaşabilir misiniz ?

  • >