360° Panoramik Render: 3Ds Max 2017 vRay ile Panoramik Render Nasıl Alınır?

Bugünkü 3ds Max 2017 Mimari Modelleme Eğitim Dersleri içeriğinde, size kolay ve hızlı bir şekilde iç veya dış mekan görselleştirme çalışmalarında kullanılmak üzere 360 derece panoramik render ayarlarını göstereceğim.

Bu derste kullandığım yöntemler ile her türlü mimari çalışmanızı 360 derece panoramik görsellere dönüştürebilirsiniz. Bu görsel çalışmalarınızı websiteleri, facebook, sanal gerçeklik gözlüğü VR aplikasyonları gibi panoramik görsel destekleyen platformlarda kullanabilirsiniz.

This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.

Panoramik renderları normal .jpeg olarak kaydettikten sonra LizardQ viewer isimli programla açabilirsiniz.

LizardQ viewer'ın çalışmaması durumunda alternatif olarak FSPviewer adlı farklı bir görüntüleme programını da deniyebilirsiniz.

Panoramik  görüntüleri facebook, websitesi, whatsapp veya mail yolu gibi farklı platformlarda nasıl paylaşabileceğini konusuna gelince.

Bunu yapmak için panoramik görsellerini yükleyip paylaşım yapılabilecek ücretsiz servisler var.

Bir tanesi https://360player.io/
Bu siteye üye olup görselini yüklüyorsun ardından sana paylaşım yapabileceğin bir link veriyor. Bu linki de istediğin ortamda paylaşabiliyorsun. Şu şekilde görünüyor: https://360player.io/player/Ywy4UG/

İkincisi http://www.2vr.in/
Buda tamamen aynı mantık ile çalışıyor.
Örnek -> http://www.2vr.in/V-170P

Bu servisler aynı zamanda panoramik görselleri web sitene koymak içinde gerekli kod'u sana veriyor. Yukarıda ki görselde de bu kullanımı görebilirsiniz.

Bu şekilde aldığınız linkleri istediğiniz platformlarda veya müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Konuyu gerçek bir mimari sahne üzerinden anlatıyorum ve aşağıda bu hazır sahne ile ilgili tüm max, map ve materyal dosyalarını indirebilirsiniz.

Ders Akışı

 1. Kameranın doğru yere yerleştirilmesi.
 2. Render setup menüden kamera ayarlarının yapılması.
 3. Renderın kayıt edilmesi.
 4. Panoramic renderın Viewer da açılıp incelenmesi.

3D Max Panoramik Render Ders Dosyalarını İndir

Ücretsiz Dosyaları İndir!

E-posta adresini bir kere girerek dersler ile ilgili paylaştığım bütün dosyalara anında ulaşabilirsin.

Konu İle İlgili Diğer Dersler

 • merve dedi ki:

  can bey merhabalar panaromik renderı aldıktan sonra videoya dönüştürdüğümde kameranın olduğu yer karanlık görünüyor duvar varmış gibi geri kalan normal onu nasıl kaldırabilirim

  • Can Kuşkon dedi ki:

   Merhaba Merve,
   Panoramayı kaç derece olarak ayarlıyorsun?
   Kamerayı sahnenin en ortasına yerleştirebilirsin.

   • merve dedi ki:

    can bey tekrar merhaba çok teşekkür ederim sorunu hallettim ancak şimdi de zoom yapamıyorum sizin örnekte attığınız gibi

 • Emre dedi ki:

  Merhaba, https://resmim.net/f/p14vXp.jpg 360 derece almaya çalışıyorum ancak linkdeki gibi oluyor sonuç ilk başta yapmıştım ancak sonra neden bu şekilde oldu anlamadım. Nasıl çözebilirim?

 • ayşegül dedi ki:

  merhaba, aynı şekilde bende denedim , ama karanlık cıktı..kamera ayarlarıyla oynamadım. ama ürün renderı adım, kapalı bir ortam olmadan onun etkisi olmuş olabilirmi?şimdiden teşekkür ederim

  • Can Kuşkon dedi ki:

   Panoramic render ile ürün render almak çok uygun olmayabilir. Daha çok iç mekan dış isede kamera etafında 360 derece binalar olması daha iyi bir etki yaratacaktır. Karanlık çıkması ise ya kameradan yada aydınlatma hatasından kaynaklıdır.

 • >