Bugünkü 3ds Max 2017 Mimari Modelleme Eğitim Dersleri içeriğinde, size kolay ve hızlı bir şekilde iç veya dış mekan görselleştirme çalışmalarında kullanılmak üzere 360 derece panoramik render ayarlarını göstereceğim.

Bu derste kullandığım yöntemler ile her türlü mimari çalışmanızı 360 derece panoramik görsellere dönüştürebilirsiniz. Bu görsel çalışmalarınızı websiteleri, facebook, sanal gerçeklik gözlüğü VR aplikasyonları gibi panoramik görsel destekleyen platformlarda kullanabilirsiniz.

Panoramik renderları normal .jpeg olarak kaydettikten sonra LizardQ viewer isimli programla açabilirsiniz.

LizardQ viewer'ın çalışmaması durumunda alternatif olarak FSPviewer adlı farklı bir görüntüleme programını da deniyebilirsiniz.

Panoramik  görüntüleri facebook, websitesi, whatsapp veya mail yolu gibi farklı platformlarda nasıl paylaşabileceğini konusuna gelince.

Bunu yapmak için panoramik görsellerini yükleyip paylaşım yapılabilecek ücretsiz servisler var.

Bir tanesi https://360player.io/
Bu siteye üye olup görselini yüklüyorsun ardından sana paylaşım yapabileceğin bir link veriyor. Bu linki de istediğin ortamda paylaşabiliyorsun. Şu şekilde görünüyor: https://360player.io/player/Ywy4UG/

İkincisi http://www.2vr.in/
Buda tamamen aynı mantık ile çalışıyor.
Örnek -> http://www.2vr.in/V-170P

Bu servisler aynı zamanda panoramik görselleri web sitene koymak içinde gerekli kod'u sana veriyor. Yukarıda ki görselde de bu kullanımı görebilirsiniz.

Bu şekilde aldığınız linkleri istediğiniz platformlarda veya müşterileriniz ile paylaşabilirsiniz.

Konuyu gerçek bir mimari sahne üzerinden anlatıyorum ve aşağıda bu hazır sahne ile ilgili tüm max, map ve materyal dosyalarını indirebilirsiniz.

Ders Akışı

 1. Kameranın doğru yere yerleştirilmesi.
 2. Render setup menüden kamera ayarlarının yapılması.
 3. Renderın kayıt edilmesi.
 4. Panoramic renderın Viewer da açılıp incelenmesi.

Konu İle İlgili Diğer Dersler


 • Merhaba panoramik aldığım sahne render sonunda dikdörtgen değil yuvarlak bir şekilde geliyor. kenarları da normal gökyüzü şeklinde. ne yapmalıyım ?

  • Merhaba,
   Bu dersin 3ds max dosyası paylaşılmamıştır. O sebeple indiremezsiniz. Bu derste sahne sadece örnek olarak kullanılmıştır.

 • Merhaba, Can bey ben 360 derece resim almanın dışında birşey sormak istiyorum. Benim istediğim bir objeyi belli bir acıdan 360 derece döndürerek bakmak istiyorum bunu 3D max ile yapabilirmiyim?

 • can bey merhabalar panaromik renderı aldıktan sonra videoya dönüştürdüğümde kameranın olduğu yer karanlık görünüyor duvar varmış gibi geri kalan normal onu nasıl kaldırabilirim

   • can bey tekrar merhaba çok teşekkür ederim sorunu hallettim ancak şimdi de zoom yapamıyorum sizin örnekte attığınız gibi

 • merhaba, aynı şekilde bende denedim , ama karanlık cıktı..kamera ayarlarıyla oynamadım. ama ürün renderı adım, kapalı bir ortam olmadan onun etkisi olmuş olabilirmi?şimdiden teşekkür ederim

  • Panoramic render ile ürün render almak çok uygun olmayabilir. Daha çok iç mekan dış isede kamera etafında 360 derece binalar olması daha iyi bir etki yaratacaktır. Karanlık çıkması ise ya kameradan yada aydınlatma hatasından kaynaklıdır.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >