Merhabalar, Ben Can Kuşkon 3D Stüdyo ekibinden Tuğba, bugün sizlere 3ds max'te Corona Pattern Mod in ne olduğu ve nasıl kullanıldığını göstereceğim.Komutun işinizi ne kadar hızlandırdığını ve realistik görüntüler ortaya çıkacağını görecekseniz.

Corona Pattern Mod Nedir?


Corona Pattern Mod'u , Desen Değiştirici olarak tanımlayabiliriz.Bir temel nesneyi,diğer temel nesnenin yüzeyi üzerinde nesnenin tekrarlanmasıyla oluşturulan bir 3 boyutlu desenle kaplamak için kullanılıyor.

Modelin oluşumu yalnızca interaktif renderdan görüntülenebiliyor.Bunun avantajı da,yüzeyinizi mesh e çevirmediği için dosya boyutunu çok fazla büyütmeyecek olmasıdır,çalışma şekli olarak proxy e benzetilebilir.

Önemli nokta, komut spline modeli üzerinden çalışmıyor, model plane olarak oluşturulmalıdır.

Corona Pattern Mod yapımı

Biz bugün corona pattern mod u kullanarak,3d bir kumaş modeli oluşturacağız.İlk olarak indirdiğimiz bir desen modeli üzerinden kumaşımızı oluşturalım.

Bu kumaş desen modelini kendiniz de tasarlamış ve modellemişte olabilirsiniz.Yüzeyimize Modifier listten,Corona Pattern mod komutunu veriyoruz.Pattern node bölümünden None tıklayarak desen nesnemizi seçiyoruz.

Pattern node altındaki crop parametreleri de pattern nesnemizin kullanmak istediğimiz alanı ayıran parametredir, kesme ihtiyacımız olmadığı için bu alana bir değer girmedik.

Oluşan desenin map boyutu şu an fazlasıyla büyük,UV space bölümünden Tiling değerini 20 deneyelim,realistik bir görüntü verdi.

Coronanın kendi kütüphanesinden bir kumaş mapi seçip modelimize atıyoruz.Bu sefer de yine hazır model olarak kullandığımız bir zincir modelini koltuk örtüsü üstüne ekleyelim.Aynı komutun üzerinden Pattern nodenu yeniden seçiyoruz.Oluşan modele daha yakından bakalım.

Corona Cosmos Enmesh-Pattern 

Corona Cosmos üzerinden de pattern nesnemizi seçebiliriz.3D Modeller > Enmesh - Desen bölümünden de kendinize uygun desenler de bulabilirsiniz.Buradaki modeller direkt Corona pattern mod olarak gelecektir.tekrar komut girmenize gerek olmayacak.Fitilli bir kumaş modeli seçtik.
Corona pattern mod'u kullanarak kumaş, takı, bina cephesi, hatta çimen gibi çoğu mesh olarak yapılacak nesneleri bu yöntemle oluşturabilirsiniz.

Bu içeriğimizi faydalı bulduysanız beğenebilir, yorum yapabilir ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı [email protected] üzerinden bize gönderebilirsiniz.

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>