3Ds Max asfalt kaplama dersinde burada paylaştığım yüksek kalite texture malzeme dosyalarını kullanarak gerçekçi asfalt malzeme yapımını anlatıyorum.

Asfalt malzemesi dış mekan renderlarında genelde render görüntüsünün çok büyük bir kısmını kapladığı ve bir çeşit zemin oluşturduğu için, bu malzeme üzerinde biraz daha çalışıp daha gerçekçi bir etki elde etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. 

Bu derste kullandığım yüksek çözünürlüklü texture dosyasını ve benzerlerini aşağıda gördüğünüz linkten indirebilirsiniz.

https://egitim.kuskon.com/kaplama-arsivi/

Öncelikle malzememizi oluşturmak için material editörü açıp bir adet standart vraymtl çağırıyorum. Daha sonra sırası ile indirdiğim texture dosyasındaki kanalları doğru yerlerine yerleştiriyorum.

Asphalt01_col.jpg dosyasını diffuse kanalına atıyorum.

Bump kanalını değeri 30 olarak ve normal map olarak kullanıyorum, yani bump kanalını tıklayarak vraynormalmap malzeme seçeneğini seçiyorum ve buradaki normal map kısmına textıre dosylarından çıkan Asphalt01_nrm.jpg dosyasını atıyorum.

Asphalt01_dis.jpg dosyasını displace kanalında değerini 1,0 olarak kullanıyorum. Böylece 3. boyutta bumptan daha profesyonel bir etki elde etmeyi umuyorum.

Bunların yanında reflect'e 50 ve Rglosiness değerlerine de 0,6 olarak giriyorum.

Daha sonra uvw map değerlerini giriyorum. Bu şekilde asfalt malzemesini oluşturmuş oluyorum.

Şeritleri de benzer bir mantıkla oluşturuyorum. Yine web sayfamdan indirdiğim şerit texturelarından birisini kullanacağım.

Bu texture dosyalarınıda diffuse, bump, displace ve opacity kanallarında kullanıyorum. Üzerine reflect ve Rglossiness ile de biraz yansıma veriyorum.

Daha sonra doğru değerler ile uvw mapini verip düzgün görünmesi için rotate ediyorum ve çizgileri çoğaltarak gerekli yerlere yerleştiriyorum.

Bu aşamadan sonra render alıyorum.

Render sonrasında gerçekçiliği arttırmak için biraz da photoshop ile müdahale edeceğim.

Bunun için internetten "dirt texture" şeklinde yaptığım bir arama ile bulduğum kirli dokuyu render görüntüsüne uygulayacağım.

Dirt material örneği

Bu aşamadan sonra render alıyorum.

Render sonrasında gerçekçiliği arttırmak için biraz da photoshop ile müdahale edeceğim.

Bunun için internetten "dirt texture" şeklinde yaptığım bir arama ile bulduğum kirli dokuyu render görüntüsüne uygulayacağım.

Photoshop'ta render görünüsünü açtıktan sonra, yeni bir layer ekleyer modunu multiply yapıyorum. Daha sonta CTRL+T transform komuduyla bunu düzgünce görüntünün üzerine yerleştiriyorum.

Böylece render üzerinde çatlaklar kirler ve pislik dokuları oluşmuş oldu. Buda renderı gerçekçi görüntüsüne oldukça yaklaştırmış oldu.

Dirt material ile photoshop yapılmış final render görüntüsü.

Dolayısı ile gerçekçi render görüntüleri elde etmek için sadece Maxten sorunsuz çıkan renderları kullanmamalıyız. Üzerlerine mutlaka bazı müdahalelerde bulunup kusurlar sorunlar oluşturarak render gerçekçiliğini arttırabiliriz. Bu tüm malzemeler için geçerlidir.

3Ds Max Asfalt Malzeme Ders Dosyalarını İndir

İlgili Diğer Dersler


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

>