Üstteki video'da bahsettiğim 3 adet siteye aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Yeni başladın ve 3d max hazır modeller ile örneklere mi ihtiyacın var?

Yada bir süredir program üzerinde kendini geliştirdin fakat kaliteli render görselleri elde etmek seni zorluyor ve vaktini mi alıyor?

Eğer durum bu ise aşağıda hazırladığım kapsamlı Ücretsiz 3d max hazır modeller indirme siteleri rehberi bu ihtiyacını karşılayacaktır.

3 Boyutlu Mimari Modelleme Çalışmalarına Ücretsiz 3D Max Hazır Modeller Nereden ve Nasıl İndirilir?

Ücretsiz 3D Max Hazır Modeller İşe Yarıyor mu?

3D mimari modelleme söz konusu olduğunda, tasarımcıların hayal gücünü dijital alana aktarmasını engelleyen çok az sınırlama vardır. Gerçek hayatta gördüğümüz sonsuz olasılıkta obje ve malzemeleri 3 boyutlu modellemek mümkündür. 

Burada ücretsiz 3d max hazır modeller ile indirme siteleri yardımımıza yetişiyor.

Fakat, başlamadan önce şunu söylemekte fayda var. Mimari görselleştirme ve modelleme işine yeni başladığımda bende bu tip siteleri oldukça sık kullanıyordum ve kendime hatırı sayılır bir ücretsiz 3d model arşivi oluşturmuştum.

Ama profesyonel bir tasarımcı olarak iş yapmaya başladıktan sonra bu tip ücretsiz modeller artık ihtiyaçlarımı karşılamamaya başladı.

Açıkçası artık ücretiz modelleri pek kullanmıyorum. Onun yerine ihtiyaç duyduğum objeleri tam olarak marka - modeline göre ücretli satın alıyorum. Bunun işlerimin kalitesine olan etkisi oldukça fazla oluyor.

Eğer iş yaptığım projede Miele marka kahve makinası kullanılıyorsa, mutlaka gidip bu modeli satın alıyorum. Böylece hem modellemeden vakit kazanıyor hemde oldukça gerçekçi ve kaliteli mimari görseller oluşturabiliyorum. Ücreti de müşteriden alıyorum.

Dolayısı ile satın alarak oluşturduğum bu arşivim daima ileriki işlerimin kalitesine ve tasarım çizgime hep katkı sağlıyor.

3d Max İçin Ücretsiz Hazır Sahne Nereden İndirebilirim? 

3d Max'e yeni başlayanların en temel sorunlarından birisi de profesyonelce modellenmiş hazır sahne örneklerine ulaşmaktır.

Mimari modelleme için sahne hazırlamak oldukça tecrübe, bilgi ve emek isteyen bir süreçtir. Bu nedenle internet üzerinden kaliteli hazır sahneler bulmak oldukça güç oluyor.

Bu boşluğu doldurmak için ücretsiz verdiğim 3d max dersleri ve eğitimler içeriğinde mutlaka dersin sahne dosyasını paylaşmaya özen gösteriyorum.

Dolayısı ile 3d max için ücretsiz hazır sahnelere erişebileceğin en iyi tükçe kaynaklardan bir tanesi burada kuskon.com sitesinde paylaştığım 3d max dersleridir.

Dediğim gibi neredeyse tüm ders videolarına 3d max için hazır sahneleri ekliyorum. Aşağıda en kapsamlı olan birkaç tanesine ulaşabilirsiniz.Ücretsiz 3D Modeller ile Sorun Yaşar Mıyım?

3d max hazır modeller indirme siteleri, neredeyse tamamı aslında 3d modelleri para ile satan sitelerdir. Ücretsiz modelleri sitelerini tanıtmak amacı ile koyarlar ve maalesef kaliteleri oldukça düşüktür.

Bunların arasında işe yarar modeller bulmak için sabır ile siteleri deşmek, derinleşmek ve bolca deneme, inceleme yapmak gerekir. Bir çok site mimari modellemenin yanında Oyun, animasyon, grafik tasarım veya 3D baskı projeleri için modeller sunmaktadır, bunlar ile vakit kaybetmemelisiniz.

Ücretsiz Modeller ile Genel Olarak Yaşanan Sorunlar

 • Üzerilerinde vray malzeme veya kaplamasız olabilirler.
 • Modeller gerçeğine uygun şekilde modellenmemiş olabilir.
 • Render esnasında modellemeden kaynaklı hatalı yüzeyler oluşabilir.
 • Küçük bir ihtimal de olsa çizimi bozabilir, programın kapanmasına sebep olabilir yada render esnasında sıkıntı çıkarabilirler.
 • Genelde mesh olarak üçgen yüzeyle gelirler ve yüzeyler bozuk olabilir.

Bu sebeple aşağıda yaptığım listede elimden geldiğince 3 boyutlu mimari modelleme konusunda ücretsiz hazır model veren siteleri incelemeye özen gösterdim.

Gerçekten kaliteli ve kullanışlı obje ,model, texture, maretial vs. bulmak için torrent kullanmalısın. Bunun için kullandığım siteleri de aşağıda açıklayacağım.

Ayrıca bu sayfalarda bulduğunuz her 3 boyutlu tasarım her uygulama için de uygun değildir. Bu nedenle, sayfaları amaçlanan kullanımlarına göre mimari modelleme ve 3d max için uygun olanları derleyerek haklarında kısa açıklamalar eklemeye çalıştım.

Yabancı Dil Sorunu

Hazır model indirme siteleri genellikle ingilizce veya rusça olarak karşımıza çıkmakta. Eğer girdiğiniz sitedeki dile hakim değilseniz basitçe ücretiz olan google çeviri uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.

Bu uygulama ile herhangi bir kelime, cümle, paragrafı anında tercüme edebileceğiniz gibi direk web sitesinin linkini yapıştırarak tüm siteyi de tercüme etmesini sağlayabilirsiniz. Hemde neredeyse dünyadaki bütün sık kullanılan dilleri içermekte.

google çeviri

Eğer kullanışlı bir ingilizce-türkçe sözlük ihtiyacınız varsa gene ücretsiz olan tureng uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederim.

tureng.com

Kaliteli ve Ücretsiz 3D Max Hazır Modeller Torrent ile Nasıl Bulunur?

Torrent siteleri ile diğer arşiv sitelerine göre çok daha kapsamlı ve kaliteli modeller elde edebilirsin.

Doğrusu bende bir modeli satın almadan önce mutlaka bu aşağıda gösterdiğim 2 siteyi incelemekteyim ve bazı çalışmalarımda da kullanmaktayım.

Diğer arşiv sitelerine göre bu torrent sitelerini kullanmayı başarabilirsen hazır model, sahne plugin, script, kaplama, malzeme, obje, ders, kurs artık aklınıza ne gelirse tüm ihtiyaçlarınızı sadece buradan karşılaman mümkün.


gfxpeers.net

cgpeers.com

Önemli Not: Bu siteler suistimali önlemek amacı ile sadece ayın belirli günlerinde kayıt olma özelliğini açarlar.

Dolayısı ile bu sitelere kaydolmak için sitenin anasayfasına girdikten sonra size ayın hangi günü kayıt açılacağını bildirir.

Ancak o belirtilen günde siteye girerseniz kayıt yaptırabilirsin. Sonrasında ise dilediğin kadar kullanabilirsin.

Torrent Nasıl İndirilir?

Daha önce torrent kullanmadıysanız, öncelikle bilgisayarınıza utorrent isimli küçük bir yazılım indirmeniz gerekiyor.

Daha sonra torrent sitelerinden .torrent uzantılı paylaşım dosyalarına tıkladığınızda otomatik olarak bu utorent programı ile dosya bilgisayarınıza indirecektir.

Dosyalar genelde .rar veya .zip tipinde sıkıştırılmış olarak paylaşılır. Onları açmak içinde win-rar isimli programı kullanabilirsiniz.

utorrent logo
win-rar logo

Tasarımcıların Kendilerine Ait Paylaştıkları Ücretsiz Hazır Modellere Nasıl Ulaşılır?

Arşiv sitelerinin dışında zaman zaman tasarımcılarda kendi tasarımlarını ücretsiz paylaşarak herkesin kullanımına sunarlar.

Bunları ya kendi web siteleri üzerinden yada diğer yüklemeye izin veren arşiv sitelerine koyarak yaparlar. Bunu yapmaktaki amaçları hem kendilerini tanıtmak hemde ilerde onlardan ücretli model satın almanızı sağlamaktır.

Bazen çok kaliteli işler yayınlayan tasarımcılara denk gelebilir onları takibe alarak yeni işlerine kolayca ulaşım sağlayabilirsin. Bu tip modellere ulaşmak için 2 yol öneriyorum.

Behance logo

Behance, yaratıcı çalışmaları göstermek ve keşfetmek için kullanılan bir web platformdur.

Behance'i kullanarak çalışmalarınızın bir portföyünü oluşturabilir ve bunu geri bildirim almak üzere geniş kitlelere etkili bir şekilde yayınlayabilirsiniz. Dolayısı ile buradan bazı tasarımcıların paylaştıkları ücretiz modeller ulaşmak mümkündür.

Behance.net sitesine girdikten sonra arama kutusuna "free 3d max models", "free 3d max furniture", "free 3d max mirrror" gibi arama terimleri yazarak gelen sonuçları inceleye bilirsin.

Gelen sonuçlarda ilginizi çeken bir model varsa bunun üzerine tıklayarak görselin detaylarına girersin.

Burada bir çok tasarımcı download gibi indirme linkleri koyarak tasarımlarını kendi siteleri veya google drive üzerinden paylaşmakta. Tabiki her bastığınız görselde indirme linki çıkmaya bilir, fakat sabır ile arayıp, deşerek çok kaliteli modellere ulaşman mümkün.

Pinterest resim paylaşımı ile alakalı bir sosyal medya platformudur. Dünya çapında güncel şekilde takip edilen sosyal ağlarda da oldukça iddialıdır. Buradan da bazı tasarımcıların paylaştıkları ücretiz modeller ulaşmak mümkün.

Pinterest.com sitesine girdikten sonra tekrar "free 3d max models", "free 3d max furniture", "free 3d max mirrror" gibi arama terimleri yazarak gelen sonuçları inceleye bilirsin.

İlgini çeken modelleri tıklayıp detay sayfasına geçersin. Oradan "Ziyaret et" düğmesine basarak paylaşım yapan kişinin kendi sitesine yönlendirilirsin.

İndirme linklerini açılan sayfada bulman gerekli. Burada da maalesef şans faktörü mevcut, çünkü bazı yönlendirmeler paralı siteye yönleneceği gibi bazen çalışmayan linkler ile de karşılaşabilirsin. Ama hazır model bulmak konusu bu şekilde ilerler, ancak sabır ile deşerek.


3D Max Hazır Modeller Ücretsiz İndirme Siteleri Arasında En Kullanışlı 3D Arşiv Siteleri Hangileridir?

#1: TurboSquid

turbosquid logo

Turbosquid.com benim sık sık ücretli modellerinide kullandığım bir sitedir. Ücretsiz de oldukça çok model barındırır.
Ücretsiz modellere ulaşmak için price kısmına 0 değerlerini girebilirsiniz.

3d max hazır modeller

#2: 3dskyfree

3dskyfree.com özellikle dekoratif modeller üzerine yoğunlaşan bir site. Mutfak - Banyo - Çocuk Odası ve Teknoloji ürünleri açısından güzel modeller barındırıyor. Hem ücretsiz hem de ücretli seçenekler mevcut.


#3: 3Dsky

3dsky.com kaliteli ücretsiz modeller barındıran oldukça kapsamlı güzel bir site.

3d max hazır modeller

#4: cg-trader

cgtrader.com ücretsiz modeller indirebileceğiniz en çok tavsiye ettiğim sitelerden bir tanesidir. 3d-models altından architectural seçip price kısmını 0 yaparsanız ücretsiz mimari modelleri listeleyebilir ve indirebilirsiniz.

3d max hazır modeller

#5: Evermotion

evermotion.org adını duymayan yoktur herhalde. download linkten sınırlı fakat kaliteli modeller indirebilirsiniz.

3d max hazır modeller

#6: vizpeople

viz-people.com oldukça profesyonel ücretli bir site, fakat verdiğim linkten ücretsiz verdikleri kaliteli modelleri indirebilirsiniz. Ücretsiz modeller için sitenin ana menüsündeki "free stuff" linkine tıklamalısınız.

3d max hazır modeller

#7: Render People

renderpeople.com çok kaliteli insan modelleri satın alabileceğiniz bir site. Verdiğim linki takip ederek az sayıda da olsa paylaştıkları insan modellerini indirebilirsiniz. Ücretsiz modeller için sitenin ana menüsündeki "Freebies" linkine tıklamalısınız.

3d max hazır modeller

#8: Bentanji

bentanji.com az ama çok çok kaliteli ücretsiz modeller veren bir site. Ücretsiz 3d max hazır modeller için sitenin ana menüsündeki "Free 3d models" linkine tıklamalısınız.

3d max hazır modeller

#9: Design Connected

designconnected.com ücretli oldukça profesyonel modeller barındıran bir site. Verdiğim linkten ücretsiz paylaştıkları kaliteli modelleri indirebilirsiniz. Ücretsiz 3d max hazır modeller için sitenin ana menüsündeki "Freebies" linkine tıklamalısınız.

3d max hazır modeller

#10: Dimensiva

dimensiva.com çok başarılı bir tasarım sitesi. Siteye üye olarak paylaştıkları ücretsiz modelleri indirebilirsiniz.

3d max hazır modeller

#11: Human Alloy

humanalloy.com insan modelleri satan oldukça kaliteli bir site. Verdiğim linkten ücretsiz insan modellerini indirebilirsiniz.

3d max hazır modeller

#12: 3D Arcshop

3darcshop.com tamamen mimari modelleme üzerine modeller barındıran. Ücretsiz modellerini denemeye değer bir site. Sitenin ana menüsünden "free" linkine tıklayarak iç mekan, dış mekan ve 3d max hazır modeller indirebilirsiniz.

3d max hazır modeller

#13: Flying Architecture

flyingarchitecture.com tamamen 3 boyutlu mimari modelleme odaklı bir site. Az ama kaliteli 3d max hazır modeller içeriyor.

3d max hazır modeller

#14: 3DExport

3dexport.com Türkçe dil desteği de olan bir sürü ücretsiz modele rahatça ulaşabileceğiniz bir sitedir.

3d max hazır modeller

#15: Archive 3D

archive3d.net tamamen ücretsiz 3d max hazır modeller ile dolu dolu bir site. Fakat, modeller kullanışsız çıkabiliyor.

3d max hazır model indirme siteleri


 • Merhabalar, bu ve benzer sitelerden ücretsiz olarak indirilen objeleri ticari olarak dilediğimiz gibi kullanabiliyor muyuz?

 • Hocam çok sıkı bir şekilde takip ediyorum sitenizi. 3d hazır sahneleri olan bi web sitesi buldum. 3dmodelindir.com belki listeye eklemeyi düşünürsünüz diye buraya linki bırakıyorum 🙂

 • paylaştığınız bilgiler öğrenmek isteyenler için harika. bilgilerinizi paylaştıkça profesyonelliğiniz ortaya çıkıyor teşekkürler kuskon 🙂

 • Merhaba şuan 3ds max. kursu’na gidiyorum bitmek üzere fakat elimde çok az hazır modeller var önerdiğiniz sitelerden indireceğim teşekkür ederim ama hazır olarak elimde hiç sahne yok önerebileceğiniz bir site varsa çok memnun olurum çok modelleme yaptığım için her defasında sahne oluşturmak durumunda kalıyorum birkaç tane hazır sahne ile bu zorluğu atlatmak istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim youtube kanalınızı da takip ediyorum iyi çalışmalar ..

  • Merhaba Taygun,
   Eğitim amaçlı kaliteli ve ücretsiz hazır sahne bulmak gerçekten kolay değil. Doğal olarak kimse bu kadar emek vererek yaptığı bir işi ücretsiz paylaşma yoluna pek gitmemekte. Fakat yukarıdaki yazıda bahsettiğim torrent sitelerini biraz derinlemesine deşersen ihtiyacın olabilecek bazı sahnelere ulaşabilirsin. Ayrıca benimde sitedeki dersler üzerinden paylaştığım sahneler oldukça kalitelidir. Onlardan yararlanmanı tavsiye ederim.

 • Yazılarınız ve eğitimleriniz için çok teşekkürler. Kaliteli içerikler paylaşıyorsunuz.

 • Bende yeni başladım eksiklerim var inşallah gidereceğim nesne veya herhangi bir şey bulup örneğin turbobit gibi sitelere upload edilmiş ve free indirmek istendiğinde uzun zaman alan dosyalarınızı bizim sitede ücretsiz çevirtip indirebilirsiniz umarım işinize yarar.

  • Merhaba Arda,
   Yazıyı beğendiğine sevindim. Bahsettiğin web sitesi’nin adresi nedir? ve ne amaçla nasıl kullanabileceğimiz hakkında bizi bilgilendirebilir misin?

   • merhaba hocam site için arkadaşların ismime yada http://www.turkleech.com adresinden ulaşabilirler sitemiz ücretli indirme sitelerinin linklerini hesapları olmayan arkadaşlar için alıp premimum son hızda indirme yapları için çeviri yapar yapmaları gereken üye olup premiuma çevirtecekleri linki kontrol edip göndermek üye olduktan sonra zaten sitenin nasıl kullanabilecekleri konusunda yetkili arkadaşlar yardımcı olurlar ben aktifsem o ara bende yardımcı olacağım elimden geldiğince saygılarımla.

 • 3dearth.org u kullanıyorum tavsiye ederim, kendi modellerimide satışa çıkardım. iyi çalışmalar herkese

  • Harika. Kullanıcı adının linkinide buraya verirsen sattığın modelleride görebiliriz. Eminim buradaki bir sürü ziyaretçiye ilham verecektir.

 • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

  ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

  3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

  Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

  >