3Ds Max Vray kullanıcıları tarafından en çok sorulan sorulardan biri Vray Render ayarlarının nasıl olması gerektiğidir..

Genelde gelen sorular şu şekildedir.

Hızlı render alabilmek için hangi ayarları kullanmalıyım?

Yada kaliteli render alabilmek için hangi ayarları kullanmalıyım?

Render ayarlarınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Kaliteli render almak için doğru ayarları nereden edinebiliriz veya indirebiliriz gibi.

Eski Vray kullanıcıları bilirler, ilk versiyonlarda kaliteli ve hızlı render alabilmek için hem render setup menüsünde, hem malzemelerin hemde ışıkların menüsündeki ayarlarda bir çok farklı parametreler girmemiz gerekir aynı zamanda da bir çok karmaşık ayar yapmamız gerekirdi.

Buna rağmen hızlı alınan renderlar çok kalitesiz olurdu üzerlerinde bir çok noise, gren gibi olumsuz etkenlerle karşılaşılırdı. Kimi zaman render üzerinde kara kara is şeklinde lekeler oluşurdu.

Kaliteli alınacak renderlar ise saatlerce hele birde çözünürlük yüksek ise günlerce sürerdi.

Daha sonraki bir dönemde ise bu işleri basitleştirmek hem hızlı hemde kaliteli render alırken kullanıcıyı bir çok karmaşık ayardan ve parametreden kurtarmak amaçlı solid rock isminde bir Vray Plug-in karşımıza çıktı. Bu sayede max kullanıcıları birsürü detaylı bilgiyi öğrenmeden belli bir kalitenin üzerinde render alabiliyorlardı.

Solid Rock’ın güncel versiyonları günümüzde halen çıkarılıyor. Güncel 3Ds Max versiyonlarını halen edinebilirsiniz.

Bu noktada Vray’in üreticisi olan Chaos Group, Vray 3 versiyonu ile birlikte bu karmaşık durumu çözmek adına Vray Quick Settings özelliğini geliştirdi.

Vray 3 versiyonundan sonra tüm versiyonlarına Quick Settings özelliğini koydu.

Bu sayede hiç bir render ayarına dokunmadan sadece açılan basit menüden sahnenin içmi, dışmı, görsel efekt mi yoksa stüdyo sahnesi mi olduğunu seçmeniz yeterli oldu.

Bu seçim sonunda Vray Set up menü seçmiş olduğumuz sahneye, bilgisayarımızın donanımına göre kendini optimize ederek çok daha hızlı ve kaliteli şekilde render almamızı sağlıyor.

Tabiki çok profesyonel yada özel sahnelerde kendi özel ayarlarımızı render setup menüden yapabiliriz. Ancak normal şartlarda quick settings’i en düşük ayarlarında bile kullansak render çıktısının belli bir çözünürlüğün üzerinde olması durumunda, yüksek kalitede ve fotorealistik renderlar alabiliriz.

Dolayısıyla başlangıç seviyesinden, profesyonel seviyede render alan tüm kullanıcılara quick settings’i tavsiye ediyorum. Kendi stüdyomuzda aldığımız tüm renderları bu şekilde oluşturuyoruz, hem zamandan tasarruf edip hemde ortaya kaliteli sonuçlar çıkarıyoruz. Sonuçları görmek için Kuskon.com sitemizden portfolyomuzu inceleyebilirsiniz. Tüm bu renderlar quick settings’in açılan başlangıç ayarlarındaki kalitesi ile alınmıştır. Ancak unutmayalım ki aldığımız renderların çözünürlüğü belli bir pixel’in üzerinde olmalı.

İlgili Diğer Dersler


  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

    ÜCRETSİZ Arayüz Eğitim Seti

    3Ds Max kullanmayı hiç mi bilmiyorsun?

    Tamamen yeni başlayanlar ve unutmuş olanlar için tasarladığım 3Ds Max ara yüz eğitim setinden ücretsiz olarak faydalanabilirsin.

    >